Ako si vybrať tú správnu bryndzu?
Na trhu je dostupné veľké množstvo bryndze, v rôznych baleniach s rôznymi hmotnosťami. V prípade, že je bryndza nepasterizovaná, musí to byť na obale jasne uvedené. Ak kupujete bryndzu pre jej chuť, uprednostnite tú ovčiu, pretože je výraznejšia. Bryndza z výlučne ovčieho mlieka obsahuje aj viac živín.
Nepasterizovaná bryndza má najväčší benefit pre naše zdravie, konzumujte ju teda tepelne neupravenú, napríklad vo forme šmirkasu.
Bryndzu na halušky nezohrievajte, len ju zmiešajte s teplými haluškami.
Benefity bryndze
Zdravotné benefity bryndze žiaľ nie sú preskúmané dopodrobna, na Slovensku sa problematike venuje len zopár ľudí. Priekopníkom tunajšieho výskumu bryndze bol profesor Ebringer, ktorý klinickým výskumom zistil mnohé benefity konzumácie bryndze, napríklad že významne znižuje krvný tlak či LDL-cholesterol. Skúmal nepasterizovanú ovčiu bryndzu. V súčasnosti sa výskumom a jej pozitívnym účinkom na ľudský mikrobióm zaoberá profesor Bielik.
Vieme, že bryndza vyrobená z ovčieho mlieka je bohatá na minerály, obsahuje vysoké množstvo bioaktívnych peptidov, probiotiká aj prebiotiká.
Bryndzu je však vzhľadom na pomerne vysoký obsah nasýtených mastných kyselín potrebné začleniť do jedálnička vyvážene.
Zaujímavosťou je, že množstvo nasýtených a nenasýtených mastných kyselín sa mení podľa nadmorskej výšky, v ktorej sa ovce pasú. Čím je vyššia, tým je vyšší aj obsah nenasýtených mastných kyselín.
Otestovali sme štyri druhy bryndze
Konkrétne dve miešané (Kluknavská, Liptov) a dve výhradne ovčie (PD Vlára Nemšová, Syráreň Polun Čremošné). Miešané boli pasterizované, ovčie nie. Ako to dopadlo?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)