S letnými horúčavami sa zvyšujú aj naše nároky na to, ako sa osviežiť a schladiť. V našich končinách sú mimoriadne obľúbené rôzne druhy nápojov — a jeden z tých, ktorí si Slováci kupujú najviac, je pivo. Aj preto som sa rozhodol tento mesiac otestovať nealkoholické pivo bez príchute. Ako to dopadlo?
Základné informácie
Pivo je tradičný nápoj, ktorý sa výraba už stáročia. Nájdete ho v každej krajine, a ide o alkoholický výrobok, ktorý obsahuje zhruba 4 až 10 % alkoholu, v závislosti od typu piva a spôsobu výroby. Za ostatné roky sa u nás na trhu výrazne zvýšil podiel nealkoholických pív, ktorých výrobu popisujem nižšie.
Populárne sú aj tzv. remeselné pivá, ktoré pochádzajú z malých pivovarov, a sládkovia sa neboja experimentovať pri vyberaní chmelov, type kvasenia či príchutiach. Je potrebné spomenúť aj to, že konzumácia akéhokoľvek alkoholického nápoja, aj piva, nie je zdravá a má negatívny dopad na naše telo.
Výroba piva
Pivo je tradičný alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába fermentáciou (kvasením). Základné suroviny na jeho výrobu sú chmel, slad, voda a kvasinky. Zjednodušene možno povedať, že po prevarení sa táto zmes, ktorú si každý pivovar namiešava podľa vlastných kritérií, nechá fermentovať, následne sa prefiltruje a pasterizuje. Po týchto procesoch je pivo hotové.
Práve dôsledký výber chmelov a sladov je rozhodujúci, pretože má výrazný vplyv na chuť a vôňu nápoja. Dnes je však populárne vyrábať nepasterizované a nefiltrované pivá. Výroba nealkoholického piva je zložitejšia, a využívajú sa na ňu viaceré metódy. V princípe ide o to, aby sa z produktu odstránil alkohol, ktorý vzniká fermentáciou. To sa dá urobiť napríklad destiláciou, pomocou osmózy, ale aj chemicky.
Testovanie nealkoholických pív
(Článok pokračuje na ďalšej strane)