Všetky testované výrobky pochádzajú z Českej republiky, z troch rôznych firiem. Množstvo cukru je uvedené na základe povinných údajov na obale, rozdiely boli však citeľné aj pri ochutnávaní.
Zhrnutie
Víťaz testu, jahodový nanuk Mrož, obsahuje omnoho väčší percentuálny podiel jahôd v porovnaní s ostatnými testovanými nanukmi. To bolo pri teste citeľné aj počas slepej ochutnávke, a prejavilo sa to na výraznosti chuti.
Bol to zároveň jediný produkt, ktorý neobsahoval mliečnu zložku. Nanuk zvíťazil aj preto, lebo obsahoval najmenej ingrediencií – celkovo 10.
Nanuk Jarka obsahoval ako prvú zložku “rekonštituované mlieko a výrobky z mlieka” a celkovo až 30 zložiek, aj preto sa umiestnil na poslednom mieste.
Jogurtový nanuk Hollandia obsahuje v jogurtovej zložke aj živé kultúry, tie sa v žiadnom inom výrobku nenachádzali.
Tradičný Míša obsahuje 22 % tvarohu, vďaka čomu aj 3,6 gramu proteínov, čo nie je veľa, je to však najviac zo všetkých testovaných vzoriek.
Víťaz s odretými ušami
Dôvodov, prečo ani jeden z výrobkov nezískal maximálny počet bodov, je viac. Nanuky obsahujú pomerne veľa ingrediencií, nachádzalo sa v nich pomerne veľa cukru, čo sa prejavilo aj na príliš sladkej chuti. Na ich obaloch sa nenachádzajú žiadne dodatočné informácie o pôvode jednotlivých ingrediencií.
Jahodovú zmrzlinu či jahodový sorbet si viete jednoducho pripraviť aj doma, a rozhodne bude obsahovať menej cukru aj zložiek. Stačí, keď mrazené ovocie starostlivo rozmixujete s troškou vody, čerstvej citrónovej alebo limetovej šťavy a cukru – a lahodný čerstvý a pomerne zdravý domáci sorbet, je na svete.
Testovali sme už aj slovenské tvarohové dezerty, slovenskú bryndzu, pečeňové paštéty, slovenskú červenú papriku, slovenský kečup, kimchi, kyslú smotanu či zemiakové chipsy dostupné v slovenských obchodoch.
Jahodové nanuky pre vás testoval Lokálžrawetz
Som Lokálžrawetz a o lokálnom a sezónnom jedle blogujem roky. Slovensko mám prejdené krížom-krážom, počas mojich potuliek som objavil množstvo úžasných fariem a gazdovstiev a jedinečných slovenských výrobcov.
Som presvedčený o tom, že práve konzumácia sezónnych a lokálnych potravín je pre nás prirodzená a dôležitá. Prostredníctvom môjho blogu môžete nahliadnuť do zákulisia slovenských poľnohospodárov pomocou článkov, fotoreportáží či videí. Na jedinečnej mape si môžete nájsť aj svojho farmára – podľa toho, čo aktuálne potrebujete a kde sa práve nachádzate.