fbpx

Termálne kúpanie zdarma: 5 miest na Slovensku, kde si aj na jeseň užijete liečivú vodu

Na viacerých miestach na Slovensku totiž máme voľne prístupné termálne pramene. Zdroj: TASR/Oliver Ondráš, Ivan Majerský

Leto je definitívne za nami a vzduch sa ochladil, no kúpeľ pod holým nebom si môžete dopriať aj teraz.

Na viacerých miestach na Slovensku sú totiž voľne prístupné termálne pramene, kde je voda nielen príjemná, ale aj liečivá. Informuje portál dromedar.zoznam.sk.

Liptovský Ján

Na Liptove nájdete viaceré možnosti na bezplatné kúpanie, pričom jednou z obľúbených lokalít je Liptovský Ján, ktorý sa preslávil svojimi termálnymi prameňmi. Tieto pramene zásobujú aj miestne kúpalisko, no celoročne je prístupný aj prameň, ktorý domáci nazývajú „kaďa“. Tento prameň má zaujímavé sfarbenie vďaka minerálom, príjemnú teplotu 20 stupňov a je obklopený krásnou prírodou. Vo vode sa nachádzajú aj plyny, ktoré vytvárajú príjemné bublinky.

Termálna voda je najčastejšie využívaná na problémy s pohybovým aparátom, a podľa odborníkov môže pomôcť aj pri niektorých kožných ochoreniach a ženských ťažkostiach.

Kalameny

Druhý tip z Liptova sa viaže k známej turistickej oblasti. Pri Lúčkach sa nachádza obec Kalameny, kde vyviera voda s účinkami podobnými tým v susedných kúpeľoch.

Jediným rozdielom je, že tu sa nachádzate v nádhernej prírode a kúpanie je zadarmo. Jazierko vzniklo vďaka umelému vrtu a jeho teplota je celoročne nad 30 stupňov, čo znamená, že sa v ňom môžete kúpať aj v zime. Voda obsahuje síru, ktorá pomáha najmä pri kožných a ženských ochoreniach. Je tiež vhodná na zmiernenie svalovej únavy, takže si v nej môžete príjemne oddýchnuť aj po namáhavej turistike.

Vyšné Ružbachy

Pri známych kúpeľoch a termálnom kúpalisku vo Vyšných Ružbachoch nájdete aj možnosť na bezplatné kúpanie. Kráter je najväčším travertínovým jazerom s termálnym prameňom na Slovensku a voda v ňom má teplotu 23 stupňov. Nachádza sa v blízkosti reštaurácie a parkoviska, čo zaručuje ľahkú dostupnosť.

Kúpanie v ňom je však možné len na vlastné riziko, čo je upozornené aj na nápise v jeho blízkosti. Ak by ste mali záujem o termálnu vodu na pitie, odporúčame prechádzku po areáli s typickými budovami, kde nájdete prameň s pitnou minerálnou vodou vhodnou na rôzne zdravotné problémy.

Chorvátsky Grob

Hoci väčšina voľne prístupných termálnych prameňov sa nachádza na Liptove a v jeho okolí, jeden z mimoriadne obľúbených prameňov nájdete aj v Chorvátskom Grobe neďaleko Bratislavy. Tento prameň vznikol zásahom človeka počas naftového prieskumu, keď sa vykonával vrt do podzemia. V oblasti sa nachádzajú dve jazierka; v jednom je voda teplá až 50 stupňov, zatiaľ čo v druhom dosahuje teplotu 24 stupňov. Medzi nimi bol vytvorený systém regulácie teploty.

Jazierka sú ľahko dostupné, keďže ležia blízko hlavnej cesty.

Stankovany

V Stankovanoch, ktoré ležia v okrese Ružomberok, sa nachádza niekoľko termálnych prameňov. Jedným z nich je jazierko, do ktorého sa návštevníci radi chodia kúpať. Voda je veľmi účinná najmä na liečenie kožných problémov. Na povrchu sa môže zdať trochu zakalená, avšak tento jav je spôsobený zložením minerálov. V Stankovanoch sa nachádza aj ďalšie jazierko, avšak voda v ňom nemá liečivé účinky.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie