Teplé počasie praje kliešťom. Ak ste si domov na sebe priniesli neželaný darček, takto si ho správne vyberiete

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: Pixabay/catkin

Kliešte prenášajú patogény, ktoré môžu ľudskému telu spôsobiť viacero ochorení. Medzi najvážnejšie patrí  lymská borelióza a kliešťová encefalitída, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva na svojom webe. Preto je dôležité ich správne a bezpečne odstránenie z tela.

„Najlepšou prevenciou infekcií prenášaných kliešťami je preto kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde, dôslednej ochrany pred zaklieštením, ako aj čo najrýchlejšie a bezpečné odstránenie kliešťa z tela,“ vysvetľuje ÚVZ SR.

Úrad radí vyhýbať sa okrajom lesov, vysokým porastom tráv a kroviu. Ideálne je nosiť vhodné oblečenie, ktoré vám pokryje čo najväčšie časti tela. Po príchode z prírody si vždy dôkladne prezrite celé telo a osprchujte sa. Kliešť sa najčastejšie prisaje do vlasatej časti hlavy, slabín a podpazušia, podkolennej jamky, za uši a na intímne miesta.

Nie každý kliešť musí byť nositeľom infekcie. Okrem očkovania proti kliešťovej encefalitíde a ochrany pred zaklieštením je dôležité aj správne, bezpečné a čo najrýchlejšie odstránenie kliešťa z tela, informujú tvnoviny.sk.

ÚVZ preto uvádza odporúčania, ako kliešťa správne odstrániť:

Nezabudnite si taktiež poznačiť dátum a pravdepodobnú lokalitu, odkiaľ ste si mohli kliešťa priniesť. Nasledujúci mesiac po zaklieštení venujte zvýšenú pozornosť príznakom, ako vyrážka, horúčka, bolesť svalov, bolesť hlavy či opuch a bolesť kĺbov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie