fbpx

Tento rok zahynulo na Evereste najviac ľudí v histórii. Čo sa deje na najvyššej hore sveta?

Ilustračné fotografie. Zdroj: FREEPIK/wirestock

Úmrtiam bolo možné predísť

Majiteľ sprievodcovskej spoločnosti Lukas Furtenbach povedal, že okrem troch šerpov v ľadopáde a klienta spoločnosti IMG, ktorý mal pravdepodobne infarkt alebo mŕtvicu, je presvedčený, že všetkým ostatným úmrtiam bolo možné predísť dodržiavaním bezpečnostných noriem a neustálym dostatočným zásobovaním kyslíkom. Podľa neho mali úmrtia podobný vzorec.

Je veľmi pravdepodobné, že ide nakoniec o kombináciu všetkých spomínaných faktorov.

Český horolezec Radek Jaroš, ktorý vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek, upozornil, že aj medzi agentúrami a šerpmi panujú značné rozdiely. Niektorí sú veľmi skúsení, niektorí menej skúsení. Kľúčový môže byť aj správny výber agentúry, ale nikto nezaručí bezpečný výsledok na sto percent, pretože do hry vstupujú rôzne neznáme veličiny.

Peklo na Šiša Pangme

V októbri na 14. najvyššej hore sveta zahynuli v jednom okamihu hneď štyria horolezci, ktorých strhli dve lavíny. Pochovali telá Američanky Anny Gutuovej a Mingmara, šerpy z Nepálu, ďalšia Američanka Gina Rzucidlová a nepálsky sprievodca Tenjen Lama Šerpa neboli zatiaľ nájdení. Nepálske úrady ukončili záchranné akcie.

32-ročná Gutuová a 45-ročná Rzucidlová sa pokúšali byť prvé Američanky, ktoré by zdolali všetkých 14 osemtisícových vrcholov. Skúsené horolezkyne spolu údajne pretekali. Navyše to bolo v nebezpečnom období lavín.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie