fbpx

Tento rok je raritný. Prípadov uštipnutia agresívnym hmyzom je najviac za posledné obdobie

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič, Freepik, Unsplash

Príliš veľa ôs, bodavý hmyz útočnejší ako po minulé roky, či štípance, ktoré sa dlho hoja alebo po ktorých prichádzajú zdravotné komplikácie a alergické reakcie. Takéto informácie počas tohto leta zaplavili sociálne siete. Nárast pacientov po uštipnutí hmyzom potvrdili vo viacerých médiách aj niektoré nemocnice.

Nárast počtu pacientov, ktorým bodnutie hmyzom privodili alergickú reakciu, či iné zdravotné komplikácie, potvrdila aj popradská nemocnica, píše portál noviny.sk. „Všeobecne registrujeme väčší počet pacientov prichádzajúcich po uštipnutí hmyzom. Často nevedia o aký hmyz išlo. Ak vedia, sú to najmä včely, osy a komáre,“ potvrdil hovorkyňa nemocnice v Poprade Sylvia Galajda.

Aj keď sme v úvode spomínali prípad bodnutia včelou, oveľa viac ich toto leto spôsobujú osy. „My toto robíme 30 rokov, ale ešte ani jeden rok to nebola takáto invázia ako teraz. A už sa nebavíme vôbec o nejakej agresivite,“ povedal dlhoročný deratizér Stanislav Štelbacký. Skúsený deratizér ju zažil na vlastnej koži.

Ôs je tohto roku veľa aj podľa českého entomológa Jakuba Straku z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Ten v rozhovore pre český Deník N dokonca hovoril o ich premnožení.„Už nemajú veľa času. Ich život pomalu končí, sú hladnejšie ako na jar a tak sú pri akomkoľvek podnete od „nepriateľa“ agresívnejšie,“ uviedol.

To, ako sa zachovať, keď okolo vás začne lietať bodavý hmyz a nie a nie sa ho zbaviť, vie odborník. V prípade mnohých, aspoň z pohľadu vlastných skúseností, veľmi nereálnu. Odborník radí – zachovajte pokoj. Nie je to však pohyb, na ktorý osy alebo včely podráždene reagujú. Otázkou ale ostáva, prečo po bodnutí prichádzajú až život ohrozujúce komplikácie. „V populácii taktiež môže byť viac starých ôs, ktoré sú kontaminované prostredím a zanesú do rany viac toxínov. To prináša väčšiu bolesť a zápal,“ vysvetlil Straka.

Imunológovia navyše upozorňujú, že alergia aj na bodnutie hmyzom sa môže objaviť kedykoľvek počas života. „Nevedela som, že som alergická,“ povedala respondentka. A zrejme o tom nevedel ani vodič tohto nákladného auta v Českej republike, ktorý po uštipnutí hmyzom dostal anafylatický šok a nikým neriadené plne naložené vozidlo zasa mohlo spôsobiť tragédiu.

Podľa imunológov a alergiológov na Slovensku na bodnutie hmyzom zomrie ročne 5 až 6 ľudí. Iba pred niekoľkými dňami na bodnutie sršňom doplatil v obci Snežnica, v okrese Kysucké Nové Mesto otec troch detí. Odborník na deratizáciu ale upozorňuje, že tragédiou sa to môže skončiť, aj keď sa ľudia rozhodnú zlikvidovať samy hniezda ôs či sršňov v ich dome.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie