V niektorých britských pobočkách Tesca nahradili tradičnú ochranku robotmi. Tieto roboty sú vybavené kamerami, ktoré monitorujú celý priestor a dokážu identifikovať podozrivých. Pri zistení krádeže spustia alarm a hlasno kričia s výrazným severoírskym prízvukom.
Cieľom nového systému je zvýšiť ochranu pred krádežami. Roboty okamžite hlásia podozrivé aktivity vedeniu a do niekoľkých sekúnd zasielajú fotografiu podozrivého, informuje Daily Mail.
Tesco nasadzuje tieto roboty hlavne v menších prevádzkach, predovšetkým v mestách ako Manchester, Bristol a Newcastle, ktoré sú považované za rizikovejšie oblasti.
Prístroj odhalí každého narušiteľa
Manažéri obchodov nainštalovali zariadenia PID360 od bezpečnostnej firmy Deter Tech na viacerých rizikových miestach, ako sú Manchester, Bristol a Newcastle, podľa vyjadrení zamestnancov. Informuje startitup.sk.
Tento bezpečnostný systém, nazývaný „Ultimate Deterrent“, dokáže upozorniť manažérov už do 47 sekúnd a pomáha predchádzať až 80 % narušení.
Podľa propagačných materiálov:
„PID 360 vďaka svojmu nápadnému dizajnu, zvukovým výstrahám a LED svetlám efektívne slúži ako prostriedok na odstrašenie narušiteľov vo vašom objekte. Presne zachytí každú aktiváciu a náš špecializovaný tím okamžite skontroluje záznam a eskaluje každú zistenú neoprávnenú prítomnosť.“
Keď zariadenie zistí narušiteľa, spustí sirénu s hlasitosťou 114 decibelov, ktorá pripomína zvuky zo Star Wars, a zároveň aktivuje blikajúce svetlá. Podľa portálu Belfast Telegraph sa tento bezpečnostný systém najčastejšie využíva na staveniskách a v obchodoch.
Zlovestný „severoírsky prízvuk“
O pár sekúnd po zistení narušiteľa sa ozve mužský hlas s výrazným severoírskym prízvukom, ktorý varuje: „Pozor, toto je ochranka, vaša prítomnosť bola zaznamenaná, majiteľ a polícia boli informovaní.“
Následne systém odošle správu a video narušiteľa do centrálneho riadiaceho centra, kde bývalí policajti a vojaci rozhodujú, či privolať bezpečnostnú službu, políciu alebo zásahový tím.
V online komentároch ľudia poznamenali, že „hrozivý severoírsky prízvuk“ znie podobne ako hlas herca Sama Neilla zo seriálu Peaky Blinders od BBC. Jeden zamestnanec na blogu Tesca uviedol: „Ten prízvuk je dosť zlovestný.“
Boj proti plastom
Tesco neustále zavádza nové inovatívne prístupy v oblasti udržateľnosti. V rámci boja proti plastom reťazec predstavil aj nový spôsob označovania potravín.
Tesco brings in the #robot #security guards: Dalek-like bots shout at thieves in ‚angry Northern Irish accents‘ and can prevent ‚80% of intrusions‘, #Britain pic.twitter.com/YJ7xtJehc9
— Hans Solo (@thandojo) September 28, 2024
Ako sme ťa informovali v článku na istream.sk, vo Veľkej Británii testujú technológiu laserového vypaľovania informácií priamo na avokádach.
Pilotný projekt prebieha v takmer 300 obchodoch a plánuje sa jeho rozšírenie do všetkých prevádzok na ostrovoch. Týmto spôsobom sa reťazcu podarí ušetriť približne milión plastových nálepiek ročne. V Británii tiež nahrádzajú plastové obaly niektorých avokád kartónovými nádobami.
„S jasným zameraním a spoločným úsilím celého priemyslu veríme, že dokážeme výrazne znížiť množstvo odpadu, zodpovedne využívať prírodné zdroje a chrániť tak životné prostredie a biodiverzitu,“ povedal Graham Isaac zo spoločnosti Westfalia Fruit, ktorá s reťazcom spolupracuje na testovaní.
Na Slovensku sa Tesco taktiež aktívne zapája do boja proti plastom. Cieľom je dosiahnuť, aby do roku 2025 boli obaly vlastných značiek plne recyklovateľné alebo opätovne použiteľné.
„Tento cieľ sme už splnili pre tri kategórie výrobkov: domáce potreby (200 produktov), rezance, cestoviny a ryžu (90 produktov) a sortiment ovocia a zeleniny. Rovnako sa snažíme znižovať množstvo obalov v preprave, teda over-packaging,“ uviedla Mária Zerzanová, PR manažérka spoločnosti, pre portál tvnoviny.sk.
Na Slovensku zatiaľ neplánujú „tetovanie“ avokád. „Označovanie avokád laserovými nápismi v súčasnosti neplánujeme,“ dodala Zerzanová.