TENTO prehliadač ťa ochráni pred podvodmi. Má funkciu, ktorú Chrome nemá

Reklama
scareware, počítač, prehliadač
Tento prehliadač ťa ochráni pred scareware podvodmi – lepšie ako Chrome. Zdroj: Unspash/Denny Müller, Towfiqu barbhuiya

Internet je dnes plný nástrah, ktoré dokážu nepozorného užívateľa oklamať v priebehu sekúnd. Medzi obzvlášť nebezpečné podvody patrí takzvaný scareware – manipulatívna forma kybernetického podvodu, ktorej cieľom je vystrašiť obeť tak, aby konala pod tlakom. Typický scenár? Po otvorení neznámej webovej stránky sa objaví výstražná správa cez celú obrazovku, ktorá tvrdí, že váš počítač bol infikovaný, vaše heslá unikli a ak okamžite neurobíte, čo sa od vás požaduje, prídete o dáta.

Po načítaní takzvanej scareware stránky sa často spustia aj zvukové efekty nápadne pripomínajúce systémové upozornenia. Informuje Vosvete IT. Ich zámerom je vyvolať paniku a presvedčiť používateľa, že jeho zariadenie je v ohrození. Podvodníci však nezostávajú len pri zvukových efektoch – využívajú aj sofistikované manipulácie s ovládaním počítača. Napríklad skúsení užívatelia dobre vedia, že keď sa im zobrazí nečakaná celoobrazovková výstraha, môžu ju jednoducho zatvoriť stlačením klávesu ESC. Lenže práve scareware môže tento vstup zámerne zablokovať, čím znemožní akúkoľvek reakciu a prehĺbi pocit bezmocnosti. Okrem toho môže manipulovať aj s myšou, čím používateľovi sťažuje odchod zo stránky a núti ho podľahnúť podvodu.

Tento druh útoku cieli na psychológiu človeka, pričom sa spolieha na stres a paniku, ktoré môžu viesť k neuváženým krokom – napríklad k stiahnutiu škodlivého softvéru alebo k zadaniu osobných údajov. Microsoft preto odporúča zachovať chladnú hlavu, neklikať na podozrivé odkazy a v prípade potreby zavrieť celú stránku cez Správcu úloh alebo iné systémové nástroje.

Našťastie, Microsoft sa rozhodol tomuto problému postaviť čelom. Nová bezpečnostná funkcia v prehliadači Microsoft Edge dokáže identifikovať a blokovať scareware stránky skôr, než vôbec stihnú vyvolať paniku.

Ako funguje ochrana proti scareware?

Microsoft integroval do Edge pokročilý systém Scareware Blocker, ktorý využíva strojové učenie na detekciu podozrivých stránok.

Zdroj: Freepik

Nová ochranná funkcia bude bežať priamo na vašom zariadení, čo znamená, že jej účinnosť nebude závisieť od dostupnosti alebo výpadkov serverov Microsoftu. Bezpečnostná ochrana tak bude vždy aktívna, bez ohľadu na to, či si online alebo offline. Navyše, všetky dáta sa budú spracovávať lokálne, čím sa eliminuje akýkoľvek prenos citlivých informácií na vzdialené servery, čím sa zároveň posilní súkromie používateľov.

Ak sa v budúcnosti dostaneš na podvodnú scareware stránku, prehliadač Microsoft Edge ti poskytne väčšiu kontrolu nad situáciou. Automaticky vypne režim celej obrazovky, čím zamedzí pokusom o uzamknutie obrazovky, zastaví prehrávanie rušivých a stres vyvolávajúcich zvukových efektov a zároveň jasne upozorní, že navštívená stránka sa javí ako podozrivá.

V tomto momente dostanete späť plnú kontrolu nad prehliadačom a môžete sa rozhodnúť, ako ďalej postupovať. Okrem možnosti bezpečne opustiť stránku Edge ponúkne aj možnosť ju nahlásiť. Týmto spôsobom môžete pomôcť identifikovať a eliminovať podobné hrozby, čím prispejete k vyššej bezpečnosti nielen pre seba, ale aj pre ostatných používateľov internetu.

Najväčšou výhodou novej ochrany je, že všetky tieto funkcie pracujú lokálne na vašom zariadení, takže vaše dáta sa neposielajú na vzdialené servery.

Scareware: Prečo je taký nebezpečný?

Zdroj: Pixabay

Scareware sa snaží využiť psychológiu strachu na manipuláciu obete. Podvodníci si osvojili sofistikované triky, ktoré zahŕňajú:

Fullscreen blokády – stránka sa otvorí cez celú obrazovku a znemožní jej zatvorenie bežným spôsobom.
Falošné systémové hlásenia – hlásenia imitujú legitímne bezpečnostné varovania.
Zvukové upozornenia – prehrávajú sa výstražné tóny alebo hlasové správy, ktoré vyvolávajú paniku.
Manipulácia s klávesnicou a myšou – niektoré podvody dokážu dočasne blokovať vstupy, aby sa obeť cítila bezmocná.

Hoci skúsení používatelia môžu niektoré z týchto trikov prekuknúť, menej technicky zdatní ľudia sa často nechajú nachytať a v panike urobia presne to, čo podvodníci chcú – napríklad zavolajú na falošné číslo technickej podpory, kde im „experti“ odporučia zaplatiť za odstránenie neexistujúceho problému.

Ako sa chrániť pred scareware podvodmi?

Okrem používania Microsoft Edge s aktívnym Scareware Blockerom je dôležité dodržiavať základné pravidlá kybernetickej bezpečnosti:

Nikdy neklikajte na panické výstrahy – legitímne antivírusové programy vás nebudú nútiť konať okamžite a nesprávajú sa agresívne.
Nereagujte na výzvy k telefonovaniu alebo inštalácii softvéru – seriózne IT spoločnosti vás nebudú kontaktovať cez náhodné pop-up správy.
Používajte spoľahlivý prehliadač s aktuálnymi bezpečnostnými opatreniami – Edge teraz poskytuje extra vrstvu ochrany proti scareware.
Pravidelne aktualizujte operačný systém a softvér – mnoho bezpečnostných zraniteľností je spôsobených zastaraným softvérom.

Microsoft priznáva: Ochrana nie je stopercentná, ale významne pomôže

Aj keď Scareware Blocker výrazne znižuje riziko podvodov, Microsoft otvorene priznáva, že neexistuje dokonalá ochrana. Podvodníci neustále menia taktiku, presúvajú svoje stránky na nové domény a snažia sa obísť bezpečnostné mechanizmy.

Aj preto je kľúčové byť obozretný a nespoliehať sa len na technológie. Ak narazíte na podozrivú stránku, najlepším riešením je okamžite ju zavrieť a neinteragovať s ňou. V prípade pochybností môžete stránku nahlásiť a pomôcť tak ochrániť ostatných používateľov.

Ak ste doteraz používali Chrome a premýšľali ste nad zmenou, Microsoft Edge vám teraz ponúka ďalší dobrý dôvod na prechod.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie