Tento nápoj pije väčšina Slovákov. Ak však pociťuješ týchto 5 príznakov, mal by si prestať

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash/lynying Ju, Nigel Msipa)

1) Úzkosť

Kofeín zvyšuje bdelosť. Funguje tak, že blokuje účinky adenozínu, chemickej látky v mozgu, ktorá spôsobuje pocit únavy. Zároveň spúšťa uvoľňovanie adrenalínu, teda hormónu „boja alebo úteku“ spojeného so zvýšenou energiou. Pri vyšších dávkach však môžu byť tieto účinky výraznejšie, čo vedie k úzkosti a nervozite.

Zistilo sa, že extrémne vysoký denný príjem kofeínu, 1 000 mg a viac denne, spôsobuje u väčšiny ľudí nervozitu, trému a podobné príznaky. U jedincov citlivých na kofeín potom môže viesť k podobným účinkom aj mierny príjem kávy. Navyše bolo preukázané, že mierne dávky kofeínu spôsobujú zrýchlené dýchanie a zvyšujú hladinu stresu, pokiaľ sú konzumované naraz.

2) Tráviace problémy

Ranná šálka kávy pomáha všetkému rozhýbať črevá. Preháňavý účinok kávy sa pripisuje uvoľňovaniu gastrínu, hormónu, ktorý produkuje žalúdok a ktorý urýchľuje činnosť hrubého čreva. Nie je teda prekvapujúce, že veľké dávky kofeínu môžu u niektorých ľudí viesť k riedkej stolici alebo dokonca k hnačke.

Dlhé roky sa verilo, že káva spôsobuje žalúdočné vredy, rozsiahla štúdia na viac ako 8 000 ľuďoch žiadnu súvislosť medzi nimi nezistila. Na druhej strane niektoré štúdie naznačujú, že kofeínové nápoje môžu u niektorých ľudí zhoršovať refluxnú chorobu pažeráka. Zdá sa, že to platí najmä pre kávu.

3) Zrýchlený srdcový tep

Stimulačné účinky vysokého príjmu kofeínu môžu spôsobiť zrýchlenie srdcového tepu. Môže tiež viesť k zmene srdcového rytmu, k takzvanej fibrilácii predsiení. Tá bola zaznamenaná u mladých ľudí, ktorí konzumovali energetické nápoje obsahujúce extrémne vysoké dávky kofeínu.

Tento účinok sa ale neprejavuje u všetkých. Dokonca aj niektorí ľudia so srdcovými problémami totiž môžu byť schopní tolerovať veľké množstvo kofeínu.

4) Časté močenie

Zvýšená frekvencia močenia je častým vedľajším účinkom vysokého príjmu kofeínu, ktorý je spôsobený stimulačnými účinkami tejto látky na močový mechúr. Rozsiahla štúdia z roku 2011 sa zaoberala vplyvom vysokého príjmu kofeínu na inkontinenciu u viac ako 65 000 žien bez inkontinencie. U tých, ktorí konzumovali viac ako 450 mg kofeínu denne, bolo riziko inkontinencie významne vyššie ako u tých, ktoré konzumovali menej ako 150 mg denne.

Takže ak piješ veľa kávy a máš pocit, že močenie je častejšie alebo naliehavejšie, než by malo byť, možno by bolo dobré kávu obmedziť a zistiť, či sa vaše príznaky zlepšia.

5) Nespavosť

Ako si zariadiť večer, aby sme dobre spali, a potom prežili ďalší skvelý deň? Záleží aj na tom, čo večer piješ. „Ak chcete dobre spať, poslednú kávu by ste si mali dať niekoľko hodín predtým, než sa uložíte do postele. Často sa hovorí o šiestich hodinách, ale toto je individuálne, pretože každý má iný metabolizmus a kofeín z tela odbúrava rôzne rýchlo,“ hovorí pražič zo Zlatého Zrnka Václav Faltus, ktorý má na konte mnoho medailí za svoje umenie v pražení kávy.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie