„Okuliare by mali byť vhodne prispôsobené konkrétnym pracovným pozíciám a prostrediu, aby pomohli zlepšiť produktivitu a pohodlie zamestnancov. Kým manažéri musia myslieť na praktickú aj estetickú stránku, administratívni pracovníci by mali vyberať okuliare, ktoré zlepšujú ich pohodlie počas dlhých hodín strávených pred počítačom, predavači a predavačky by si mali oči chrániť pred umelým svetlom filtrom pohlcujúcim modré svetlo,“ vysvetlila optometristka D. Štáliková.
Odborníčka tvrdí, že povolania ako plavčík, profesionálny vodič, taxikár či ochrankár sú často vystavené oslneniu od slnečných lúčov odrazených od vodnej hladiny alebo kapoty áut.
Pre tieto profesie sú ideálne okuliare s polarizačným filtrom. Grafici a umelci by mali voliť okuliare, ktoré zvyšujú kontrast a zvýrazňujú farby. Športovci si vyberajú okuliare podľa konkrétneho športu, ktorému sa venujú.
„V prvom rade ale ide o kvalitný 100 % UV filter a v druhom rade je pri každom športe prínosom polarizačná optika, ktorá eliminuje slnečné odlesky z mokrej vozovky, snehu, či vodnej hladiny. Extra prínosom pri outdoorových športoch sú fotochromatické sklá, ktoré na svetle automaticky stmavnú a v tieni sa automaticky zosvetlia,“ ozrejmil Mgr. Rastislav Magna.
Čo hovorí legislatíva?
Miloš Dovičin, riaditeľ siete Očných Optík MANIA, uvádza, že väčšina zamestnancov si korekčné pomôcky, vrátane dioptrických okuliarov, zabezpečuje sama. Zamestnanci sa viac starajú o svoj zrak než ich zamestnávatelia, čo znamená, že často nedostávajú žiadne príspevky na korekčné pomôcky.
V praxi sa často stretávajú s ľuďmi z rôznych odvetví, ktorí nemajú preplatené korekčné pomôcky a ani nevedia, že by takúto možnosť mohli mať.
Podľa Rozsudku Súdneho dvora EÚ C-392/21 z 22. decembra 2022 a Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 276/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami musí zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancovi špeciálnu korekčnú pomôcku, vrátane dioptrických okuliarov, ak sú splnené podmienky uvedené v § 7 Nariadenia.
Podmienky pre preplatenie dioptrických okuliarov určuje zamestnávateľ. Ak zamestnanec hradí náklady na korekčné pomôcky sám, zamestnávateľ by mal tento postup upraviť interným predpisom.
Korekčné pomôcky slúžia na korekciu a prevenciu zrakových porúch spojených s prácou. Zamestnávateľ môže zamestnancovi nahradiť vzniknuté náklady buď finančne, alebo poskytnutím samotných pomôcok.
Podľa legislatívy zamestnávateľ nie je povinný vyhovieť požiadavkám na konkrétnu značku či dizajn okuliarov, ale musí zabezpečiť náklady spojené s medicínskym účelom.