Z výživových hodnôt pôvodných surovín nezostane vo vysoko spracovaných potravinách nič. Zato pribudne škodlivých látok.
Ultraspracovanými potravinami nemáme na mysli napríklad kukuricu v konzerve alebo múku, ani nakladanú kapustu alebo uhorky, tie patria do kategórie štandardne spracovaných potravín.
Medzi priemyselne spracovanými potravinami, inak tiež ultraspracovanými, zaraďujeme továrne vyrábané buchty, instantné rezance a polievky, fastfoodové burgre, hotdogy, hranolky, balené sušienky, mrazené pizze, kuracie a rybie nugety. Lenže pozor, tiež balený chlieb, napríklad toastový, cereálne raňajkové zmesi, destiláty, vegánske alternatívy mäsa alebo syra. Rovnako zmrzliny a nanuky.
Priemyselne spracované potraviny vznikajú úpravou, pri ktorých sa vstupné suroviny komplexne upravia alebo rozložia, aby sa výsledný produkt dal dlho skladovať a zjednodušila sa jeho prípadná následná príprava. Okrem toho sa upraví chuť. To všetko si vynucuje mnohé prídavné látky, vysoké množstvo cukru aj soli. A pri tom všetkom prídu vstupné suroviny o svoje nutričné hodnoty. Aj preto majú priemyselne spracované potraviny málo vlákniny aj vitamínov. To všetko je spojené s agresívnym marketingom, predovšetkým s túžbou po vysokých ziskoch výrobcov.
Všetky dodávané umelé ingrediencie, farbivá, zahusťovadlá, dochucovadlá, boli podľa experimentálnych a epidemiologických dôkazov spojené s „nerovnováhami črevného mikrobiotu a systémovým zápalom“, zdôrazňuje Monteiro. „Ľudský organizmus na také potraviny môže reagovať nie ako na jedlo, ale ako na niečo neužitočné alebo škodlivé. Môže tak dôjsť k oslabeniu alebo poškodeniu jeho systémov,“ zhŕňa Monteiro.
Rozsiahla a starostlivá štúdia to dosvedčila a upresnila.
Paleta zdravotných problémov
(Článok pokračuje na ďalšej strane)