Mnohí si neuvedomujú, že pozeraním na displej mobilu stratí vodič prehľad o dianí na ceste a krátka chvíľa nepozornosti sa môže stať osudnou. Vodiči si tak nekoledujú len o pokutu alebo dopravné nehody. Podľa vedcov z nemeckého Rezna taký čin ale vypovedá aj o samotnom človeku. Vo svojej štúdii totiž zistili, že telefonujúci vodiči nemusia byť úplne vyrovnaní a môžu mať psychopatické sklony.
Nová štúdia univerzity v nemeckom Regensburgu nazerá na každého vodiča, ktorý za volantom telefonuje, ako na psychopata. Vedecký tím preskúmal správanie 989 nemeckých vodičov. Výsledky ukázali, že tí, ktorí používajú mobil za volantom, mali vyššie skóre nielen na psychopatiu, ale aj na manipulatívne správanie a narcizmus.
„Môžu mať sklony k nejakému egocentrizmu, že svet sa točí okolo nich,“ opísal psychológ Jan Kulhánek pre CNN Prima NEWS.
Podľa neho skutočne môžu takí ľudia byť sebci, ktorí nemyslia na druhých a kvôli vlastnému pohodliu alebo pocitu nadradenosti môžu porušiť množstvo pravidiel. Keby naozaj telefonovanie bez handsfree súviselo s psychopatiou, je to veľký problém. Ide totiž o druhý najčastejší dopravný priestupok v Česku.
„Pri deväťdesiatikilometrovej rýchlosti prejdete cez päťdesiat metrov bez toho, aby ste vôbec vedeli, čo sa pred vami dialo,“ upozornil hovorca ÚAMK Igor Sirota, aké riziko prináša chvíľková nepozornosť.
Policajti sa navyše v odhaľovaní hriešnikov zdokonaľujú.
„Za týmto účelom sa zaobstarali monokulárne ďalekohľady so záznamom,“ opisuje zástupca riaditeľa služby dopravnej polície Policajného prezídia ČR Michal Hodboď.
Po spáchaní dopravného priestupku sa neoplatí vyhovárať. Dokazuje to prípad z Plzne z roku 2013, keď vodič policajtom tvrdil, že to, čo mal pri uchu, nebol mobil, ale rožok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)