Táto zázračná parazitická huba môže spomaliť rast rakoviny: Vedci dosiahli prelomové výsledky

Reklama
Húsenica čínska, ilustračné foto. Zdroj: Wikimedia Commons/Andreas Kunze, Unsplash/CDC

Nový výskum odhalil sľubné výsledky, ktoré by mohli viesť k novým liekom na liečbu rakoviny. Vedci zistili, ako chemická látka Kordycepín, produkovaná hubou zvanou Húsenica čínska, ovplyvňuje gény a prerušuje signály rastu buniek, ktoré sú u rakovinových buniek nadmerne aktívne.

Tento objav by mohol ponúknuť šetrnejšiu alternatívu k tradičným liečbam, ktoré často poškodzujú zdravé tkanivá. Píše o tom oficiálny spravodajský portál Univerzity v Nottighame.

Vedci z Farmaceutickej fakulty Univerzity v Nottinghame skúmali, ako Kordycepín, chemická látka produkovaná parazitickou hubou, ktorá rastie na húseniciach, môže ovplyvniť rôzne choroby. Podľa publikovaného výskumu v časopise FEBS Letters Cordycepin zabraňuje prehnaným signálom rastu buniek, čo by mohlo byť účinné pri liečbe rakoviny. Výsledky tohto výskumu dávajú nádej na nové formy liekov, ktoré sú menej invazívne ako tradičné terapie.

Cordyceps militaris, huba, ktorá napáda húsenice a je obľúbená v Ázii ako zdravá potravina a tradičný liek, produkuje Kordycepín. Až doteraz však nebolo jasné, ako táto látka v skutočnosti pôsobí. Tím vedcov použil vysokokapacitné technológie, aby preskúmal vplyv Cordycepinu na tisíce génov v rôznych bunkových líniách. Výsledky ukázali, že Cordycepin účinkuje na rastové dráhy buniek, ktoré sú pri rakovine nadmerne aktívne.

Mechanizmus účinku Kordycepínu

Štúdia potvrdila, že v bunkách sa Kordycepín premieňa na Kordycepín trifosfát, analóg molekuly ATP, ktorá slúži ako nosič energie. Táto premena je považovaná za príčinu pozitívnych účinkov Kordycepínu na rakovinové bunky, pretože molekula môže priamo ovplyvniť ich rast. Podľa vedúcej výskumu Dr. Cornelie de Moor sa tieto výsledky blížia k tomu, aby Kordycepín mohol byť základom nových rakovinových liekov.

Už niekoľko rokov skúmame účinky Kordycepínu na rôzne choroby a každým krokom sa dostávame bližšie k pochopeniu, ako by mohol byť použitý ako účinná liečba,“ vysvetľuje Dr. de Moor. „Vďaka tomu, že dnes môžeme realizovať veľké experimenty rýchlejšie a lacnejšie, dokázali sme naraz skúmať tisíce génov.

Význam pre budúce liečby

Výsledky tohto výskumu ukazujú, že Kordycepín môže byť sľubným základom pre vývoj nových liekov. Vedci tvrdia, že deriváty Kordycepínu by mohli byť navrhnuté tak, aby produkovali práve jeho trifosfátovú formu, ktorá ovplyvňuje rast rakovinových buniek. Okrem toho tieto výsledky pomôžu monitorovať účinky Kordycepínu u pacientov, keďže sa zistili špecifické gény, ktorých aktivita spoľahlivo reaguje na jeho prítomnosť, čo by mohlo byť sledované napríklad v krvných bunkách.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie