Keď ľudia nemajú dostatok hlbokého spánku, krvný tlak nemusí klesať tak, ako by mal. To môže spustiť aktivitu v bunkách v stenách krvných ciev a aktivovať škodlivý zápal. Glymfatický systém, ktorého funkcia závisí od zdravých ciev mozgu, môže ochabovať.
Zahalený roztriešteným spánkom?
Krátke prebudenia počas noci, najmä tie, ktoré sú spôsobené spánkovým apnoe, môžu spôsobiť nárast hormónu epinefrínu a zvýšiť krvný tlak, čo je problém známy ako nočná hypertenzia. „Toto zvýšenie krvného tlaku môže spôsobiť, že ľudia budú vystavení riziku cerebrovaskulárnych problémov,“ hovorí Dr. Redline. Malé krvné cievy hlboko v mozgu môžu byť poškodené malými zrazeninami alebo mikrokrvácaním, čo spôsobuje takzvané tiché mŕtvice, ktoré nespôsobujú žiadne viditeľné príznaky. Séria takýchto mozgových príhod v priebehu času môže viesť k stavu známemu ako multiinfarktová demencia.
Čo môžete urobiť?
Ak sa necítite oddýchnutí a svieži, keď sa ráno zobudíte napriek tomu, že spíte aspoň sedem hodín, môžete mať poruchu spánku. Porozprávajte sa so svojím lekárom o pomoci pri identifikácii a riešení problému.
Aj keď si nemyslíte, že máte nespavosť, môžete zažívať časté krátke prebúdzania bez toho, aby ste si ich všimli. Nositeľné zariadenia (monitory na zápästí alebo prstoch) obsahujú aplikácie, ktoré merajú efektivitu spánku. Údaje môžu poskytnúť informácie o krátkom prebudení, ako aj o pohyboch končatín počas spánku. „Myslite na spánok ako na jeden zo životne dôležitých návykov, ktorý pomáha posilniť všetky ostatné zdravé praktiky,“ hovorí Dr. Redline.