TÁTO kľúčová potravina určite nezlacnie. Slováci ju kupujú vo veľkom

potraviny nákup peniaze
Ilustračné fotografie. Zdroj: FOTO TASR/Jonhap, FOTO TASR/AP
Reklama

Aj keď cena klesá, Slováci výrazné zlacnenie nepocítia. Reč je o obľúbenom oleji.

Cena olivového oleja síce klesá, ale olej, ktorý Slováci najčastejšie používajú, na výrazné zlacnenie určite nečaká. V posledných mesiacoch cena olivového oleja výrazne stúpla. Zatiaľ čo pred dvoma rokmi stál liter približne osem eur, v lete minulého roka sa cena pollitrovej fľaše vyšplhala na rovnakú sumu.

Tento nárast bol spôsobený veľkými suchami a nízkou úrodou v roku 2023, čo sa plne premietlo do maloobchodných cien na Slovensku až v minulom roku. Avšak koncom roka začali nastávať zmeny, píše portál tvnoviny.sk.

Podľa Michala Kucharoviča, predajcu olivového oleja, cena klesá, pretože španielsky výrobca sa vracia k bežnej produkcii. ​„Výrobca španielskeho olivového oleja opäť zaznamenáva návrat ku klasickej produkcii, a tak cena ide veľmi dole. Keď Španielsko diktuje ceny, tak tie poklesnú na celom trhu,“ priblížil.

Zároveň spomenul, že cena panenského olivového oleja by mohla ešte klesnúť na približne šesť eur. „Myslím si, že cena pod 6,50 eura, ktorá je teraz, klesne minimálne, možno na šesť eur, ale nevráti sa už na nízke ceny, na aké sme boli zvyknutí v rokoch 2020 a 2021,“ dodal.

Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK) tiež uviedla, že ceny olivového oleja by sa pred novou úrodou mohli ešte znížiť, no pravdepodobne sa nevrátia na úroveň spred troch rokov.

Ceny na trhu sú v súčasnosti na vzostupe

Slováci častejšie používajú slnečnicový a repkový olej než olivový, pričom cena repkového oleja sa podľa štatistického úradu minulý rok držala na úrovni 1,6 eura za liter. Na svetových trhoch sa však už objavuje nárast cien, ktorý nevzbudzuje optimizmus.

„V súčasnosti pozorujeme nárast cien rastlinných olejov, najmä repkového a slnečnicového,“ povedal analytik Marek Nemky.

Hlavnými faktormi rastu cien sú vyšší dopyt, neistota v súvislosti s nadchádzajúcou sezónou a pretrvávajúce geopolitické riziká.

„Zatiaľ čo Európska únia je hlavným producentom repkového oleja, v prípade slnečnicového oleja dominujú Rusko a Ukrajina, ktoré sú stále ovplyvnené vojnovým konfliktom. K faktorom neistoty prispievajú aj klimatické javy, ako napríklad La Niña, ktorá by mohla priniesť suchá do týchto regiónov,“ vysvetlil Nemky.

Rast cien ovplyvňuje aj neúroda, keďže produkcia olejnín klesá.

„Ceny olejov zároveň ovplyvňuje rast cien energií, ktoré sú nevyhnutné na spracovanie semien do finálneho produktu. To všetko momentálne prispieva k rastu cien,“ dodal Nemky.

Zlacnenie sa nepredpokladá

„Čaká sa na najbližšiu sezónu, ktorej dôsledky na cenotvorbu sa ukážu v období medzi júnom a septembrom (jún – zber repky, september – zber slnečnice). Okrem úrody vplýva na cenotvorbu aj dopyt – spotreba, či už vo výrobných podnikoch alebo v obchode,“ vysvetlila Holéciová.

Podľa decembrových údajov štatistického úradu bola priemerná cena repkového oleja 1,71 eura, pričom slnečnicový bol o 10 centov lacnejší. V súčasnosti sa oba oleje dajú kúpiť v akcii za 1,35 eura.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova