Táto jednoduchá terapia spomaľuje starnutie, začať môžeš ihneď

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Tvojeharmony.sk

Terapia chladom je známa už veľmi dlho. Spočíva v krátkodobom ochladení tela studenou vodou alebo vzduchom, ako to môže pomôcť s fyzickým a psychickým zdravím?

Terapia chladom bola populárna už v histórii. Hippokrates napríklad tvrdil, že pomáha proti letargii a Thomas Jefferson si pravidelne chladil nohy studenou vodou pre lepšie zdravie. Aj dnes sa ľudia sprchujú studenou vodou, plávajú v otvorených vodách, používajú ľadové kúpele pri športe a navštevujú kúpele s chladnou minerálnou vodou. Vedci skúmali aké to ma skutočne účinky, píše Startitup.

Existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia teplotou, spôsobom použitia a cieľovou skupinou ľudí. Ľadový kúpeľ, alebo studená ponorná vaňa, je metóda, pri ktorej sa do vody pridá ľad a teplota sa udržiava medzi 10 °C a 15 °C. V takejto vode by si mal zostať 10 až 15 minút, informuje Healthnews.com.

Studená sprcha je jednoduchší a rýchlejší spôsob, ako sa vystaviť chladu. Trvá 5 až 7 minút a teplota vody by mala byť rovnaká ako pri ľadovom kúpeli.

Chlad aktivuje ,,proteíny studeného šoku“

Čo sa stane s ľudským telom na molekulárnej úrovni, keď zažije extrémny chlad? Odpoveď je, že aktivuje takzvané „proteíny studeného šoku“. Mnohé z týchto bielkovín sú v tele vždy prítomné. Extrémne teploty však zvyšujú ich hladiny.

Tieto proteíny chránia telo pred nadmerným stresom v mimoriadnych situáciách. Takže keď mozog vycíti, že vstupujeme do niektorej z týchto situácií, produkcia šokového proteínu sa spustí ako ochranné opatrenie. Vedci robili pokus na  myšiach postihnutých Alzheimerovou chorobou v počiatočných štádiách, ktoré vystavili extémnemu chladu.  Výsledkom bola masívna produkcia proteínov chladového šoku, ktorá spomalila progresiu ochorenia.

Proteín pôsobil ako mechanizmus, ktorý chránil a chránil dôležité nervy v mozgu pred degeneratívnym poškodením, ktoré je charakteristické pre Alzheimerovu chorobu. Kvôli ich dramatickým zmenám v expresii v reakcii na chladový stres sa tieto proteíny môžu podieľať na základných mechanizmoch, ktorými môže chladový stres poskytnúť zdravotné výhody.

Podľa Healthline.com, niet pochýb o tom, že studená voda má skutočne niečo do seba. Zmierňuje napríklad aj bolesť svalov, pomáha s depresiami, naštartuje váš imunitný systém alebo dokonca môže pomôcť pri chudnutí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie