fbpx

Tarabova vízia pre Tatry: Parkovací dom, lesná škôlka a kontroverzná obnova národného parku

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Tatranský národný park (TANAP) čakajú výrazné zmeny, ktoré majú za cieľ zlepšiť jeho finančnú sebestačnosť a obnovu prírodného prostredia. Podpredseda vlády a minister životného prostredia (nominant SNS) Tomáš Taraba predstavil svoje plány, zahŕňajúce novinky ako parkovací dom na Štrbskom Plese, výsadbu zmiešaných lesov a predaj sadeníc. Plány však vyvolali kritiku zo strany environmentalistov a odborníkov, informuje pravda.sk.

 

Parkovací dom a nové investície v TANAPe

Jednou z najvýraznejších plánovaných zmien je výstavba parkovacieho domu na Štrbskom Plese. Taraba verí, že tento krok prinesie do parku viac finančných prostriedkov, ktoré budú môcť byť použité na jeho údržbu a rozvoj. Súčasťou investícií sú aj projekty na zlepšenie bezpečnosti a infraštruktúry po nedávnej tragickej lavíne v Monkovej doline, kde zahynuli dve ženy a viacerí ľudia utrpeli zranenia.

 

Plánované investície zahŕňajú výstavbu piatich mostíkov, prístreškov a prehlbovanie korýt, ktoré by mali zabezpečiť väčšiu bezpečnosť turistov. Na tieto projekty je vyčlenených približne 580-tisíc eur. Okrem toho sa na stabilizáciu turistických trás vyčlenilo 400-tisíc eur.

 

Výsadba zmiešaných lesov

Jedným z hlavných cieľov ministra Tarabu je zlepšenie kvality slovenských lesov prostredníctvom výsadby zmiešaných lesov. Taraba tvrdí, že slovenské monokultúrne smrekové lesy trpia a strácajú na kvalite, čo bolo zjavné aj po nedávnom zosuve v Monkovej doline. Podľa ministra je výsadba zmiešaných lesov nevyhnutná pre zvýšenie vitality a schopnosti lesov zachytávať CO2.

 

Bývalý štátny tajomník Michal Kiča (Demokrati) však upozorňuje, že výsadba zmiešaných lesov je žiadaná, ale mala by sa realizovať mimo národných parkov a chránených území. Kiča tvrdí, že ochrana prírody by mala byť nadradená akejkoľvek inej ľudskej činnosti v národných parkoch, a upozorňuje, že výsadba stromov by mohla viesť k masívnej ťažbe dreva, čo by malo negatívny dopad na životné prostredie.

 

Environmentalista Erik Baláž dodáva, že znižovanie schopnosti lesov zachytávať oxid uhličitý je do veľkej miery spôsobené masívnou ťažbou dreva v minulosti. Podľa neho by sa výsadba mala diať mimo národných parkov, kde sa nemá ťažiť ani vysádzať, pretože výsadba je zvyčajne potrebná na veľkých rúbaniskách.

 

Kritika plánov na predaj sadeníc

Taraba tiež navrhuje, aby TANAP dodával sadenice stromov pre ostatné národné parky. Táto myšlienka sa stretla s kritikou zo strany Baláža a Kiču, ktorí tvrdia, že úlohou národných parkov nie je predaj sadeníc, ale ochrana prírody. Baláž upozorňuje, že už existuje lesná škôlka pod Tatrami, ktorá ročne dopestuje milióny sadeníc. Podľa neho by bolo užitočnejšie vybudovať v Tatrách školu v prírode pre deti alebo interaktívne informačné centrum.

 

Obavy z ťažby dreva

Baláž varuje, že plánované zmeny môžu viesť k zvýšenej ťažbe dreva, čo by malo negatívne dopady na životné prostredie. Podľa neho cesty pre nákladné vozidlá spôsobujú eróziu pôdy a zvyšujú riziko zosuvov. Taraba však tvrdí, že cieľom je sanovať stav slovenských lesov a zlepšiť ich kvalitu, nie zvýšiť ťažbu dreva.

 

Plány ministra Tarabu na obnovu a zlepšenie finančnej sebestačnosti TANAPu sú ambiciózne, ale vyvolali značné kontroverzie. Environmentalisti a odborníci varujú pred negatívnymi dopadmi na životné prostredie a upozorňujú na potrebu chrániť prírodné územia pred nadmernou ľudskou činnosťou. Vývoj v tejto oblasti bude dôležité sledovať, aby sa zabezpečila udržateľná budúcnosť pre jeden z najkrajších národných parkov na Slovensku.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie