Ministerstvo životného prostredia dalo tento týždeň do pripomienkového konania zámer na výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec na Podpoľaní. S jej výstavbou sa má začať ešte v prvom štvrťroku a trvať má až do decembra 2036. Cenovka pritom dosahuje takmer 2,4 miliardy eur. Viac ako dĺžka výstavby alebo cena projektu, však verejnosť pobúrili iné skutočnosti.
Prečerpávacia elektráreň má vzniknúť na rieke Ipeľ, prepojením nádrže pri Málinci s novou nádržou, ktorá sa má nachádzať pri Detvianskej Hute. Existujúcu priehradu pritom majú zmodernizovať.
Proti výstavbe spustili petíciu
Už niekoľko dní sa však ozývajú ľudia, ktorých sa tento plán týka a o ničom až do utorka nevedeli. Na pripomienkovanie zámeru pritom dal pritom envirorezort čas len do pondelka 10. februára. Okrem toho ministerstvo ráta s projektom ako strategickou investíciou. To by znamenalo, že štát by mal predkupné právo na pozemky a prípravné práce by sa dali robiť aj bez súhlasu majiteľov.
Obyvatelia z okolitých obcí preto spustili petíciu. Žiadajú, aby bol projekt na schválenie strategickej investície a následnú výstavbu novej vodnej nádrže zastavený. Podpísali ju už tisícky ľudí. Jedným z nemilo prekvapených je aj bývalý hokejový reprezentant Ján Lašák, ktorý má v oblasti nehnuteľnosť.
Šéf envirorezortu Tomáš Taraba na to reagoval, že elektráreň v lokalite Málinec by sa dotkla piatich chatiek a jedného družstva. Zároveň dodal, že rezort nejde nikoho vyvlastňovať a ešte sa pozrie na to, či sa to dá nakresliť tak, „aby to bolo mimo.“
Nespokojní ľudia tiež kritizujú, že projekt elektrárne nikto nekonzultoval s okolitými obcami, obyvateľmi či vlastníkmi dotknutých nehnuteľností.
Na stranu ľudí sa pridala opozícia
Opozičná strana Sloboda a Solidarita žiada zastavenie procesu výstavby vodnej elektrárne a spustila preto hromadnú pripomienku. „Žiadame, aby ten proces bol zastavený, aby nepokračoval, respektíve, ak sa ho ministerstvo životného prostredia nechce vzdať, aby pokračoval štandardnou normálnou formou,“ uviedol poslanec národnej rady Ondrej Dostál. Strana pritom kritizuje, že návrh je aj v rozpore s územným plánom samosprávneho kraja. Na danom území je podľa SaS totiž naplánovaná ďalšia výstavba domov.
Podľa mimoparlamentnej strany Demokrati je projekt výstavby problematický aj z hľadiska zásobovania obyvateľov Slovenska pitnou vodou. Dodržanie podmienok hygienických pásiem ochrany a hygienickej bezpečnosti samotnej nádrže, ak by mala slúžiť ako dolný stupeň prečerpávacej elektrárne, je podľa jej podpredsedu Karla Hirmana ťažko realizovateľné, ak nie úplne vylúčené.
Minister Taraba tvrdí, že projekt vie dotiahnuť do štátnej pokladnice miliardy eur. Rentabilný by bol na úrovni päť až sedem rokov a má podľa neho „minimálny dopad na životné prostredie“. Dodáva tiež, že „tu nikto nehovorí, že niečo ide robiť„. Projekt prečerpávacej elektrárne Málinec je podľa neho aktuálne len vo fáze štúdie realizovateľnosti.
Táto oblasť je podľa ministra výhodná, keďže nie je potrebné zatopiť žiadne ďalšie obce a vysťahovať ľudí. Upresnil, že zo siedmich sledovaných lokalít vyhodnotili obec Málinec geológovia z Výskumného ústavu vodného hospodárstva a odborníci zo štátneho podniku Vodohospodárska výstavba ako najlepšiu oblasť na prečerpávaciu elektráreň.