SHMÚ je podľa Benka nenahraditeľný pre takmer všetky zložky štátu, ako je Hasičský a záchranný zbor, sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra, Horská a záchranná služba, Úrad jadrového dozoru, Ozbrojené sily SR či letecká a cestná doprava.
„Teším sa, že sme toto obdobie zvládli bez vážnych výpadkov vo fungovaní (napriek mnohým výrazným ohrozeniam) a výrazne sa podarilo rozšíriť štátnu pozorovaciu sieť meteorologickú, hydrologickú aj pre kvalitu ovzdušia,“ skonštatoval odvolaný riaditeľ.
Ocenil aj veľké nasadenie kolegov, špičkových odborníkov, ktorí mu boli podľa jeho slov zároveň skvelými priateľmi. „SHMÚ prajem do ďalších rokov najmä neznížený počet nadšených zanietených zamestnancov, ktorí sú experti na to, čo robia a dostatok peňazí na zachovanie nezmenšeného množstva pozorovaní, prevádzku superpočítača a výrobu množstva produktov, ktoré my všetci denne potrebujeme!“ uzavrel.
Martin Benko sa narodil v roku 1972. Študoval na Katedre meteorológie a klimatológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, neskôr si doplnil pedagogické štúdium na katedre didaktiky fyziky. Absolvoval aj doktorandské štúdium na katedre meteorológie a klimatológie.
V SHMÚ pracuje od roku 1996. V ústave pracoval najprv ako meteorológ, od apríla 2002 pôsobil ako vedúci odboru a v decembri 2010 sa stal riaditeľom Centra predpovedí a výstrah. Vo funkcii generálneho riaditeľa pôsobil od júla 2012.
Odvolanie považuje opozičná poslankyňa Tamara Stohlová (PS) za ďalšiu ukážku amatérskeho riadenia ministra. Už to nie je podľa nej o odstraňovaní nepohodlných ľudí, ktorí mu nevyhovujú názorovo či ideologicky. „Jednoducho chce ovládnuť všetky organizácie bez ohľadu na to, či ostanú funkčné alebo nie. Náhradu už tradične nepoznáme, ale som presvedčená, že neodborné stranícke kádre ešte v SNS nevyčerpali,“ poznamenala Stohlová.