fbpx

Takúto ťažbu si nepamätajú ani najstarší obyvatelia. Aká je situácia v lesoch na Horehroní?

Ilustračné foto. Zdroj: FACEBOOK/Jaroslava Leitnerová, wikipedia, My sme les

Kalamita, ktorá zasiahla lesy na Horehroní je dôvodom už vyše polročnej ťažby. Tisíce kubíkov dreva, ktoré z lesov odchádzajú si podľa starostu Čierneho Balogu nepamätajú ani najstarší obyvatelia obce. Ťažba ovplyvnila aj cestovný ruch, ktorého sezóna práve vrcholí.

Od začiatku roka štátni lesníci v okolí Čierneho Balogu spracovali viac ako 760-tisíc kubických metrov kalamitného dreva, informuje portál Správy STVR. „Ťažbu v takomto rozsahu si v obci nepamätajú určite ani najstarší pamätníci,“ povedal starosta obce Čierny Balog Michal Vetrák.

„V súčasnosti evidujeme približne 600-tisíc kubických metrov kalamitného dreva na území Organizačnej zložky Horehronie. Predpokladáme, že takáto veľká objemová ťažba kôrovcovej kalamity bude trvať dva roky,“ uviedol vedúci úseku usmerňovania lesníckych činností zo štátneho podniku Lesy SR Ján Vrbenský.

Miestni obyvatelia sa v súvislosti s ťažbou obávajú najmä povodní, znečistenia a poškodenia ciest. „Obec mala vypracované projektové dokumentácie na prehrádzky napríklad v dvoch lokalitách. Tieto projekty sme na základe zmluvy odovzdali Lesom SR, teda investorom nebude obec Čierny Balog, ale Lesy SR,“ priblížil Vetrák.

„Už v súčasnosti prebiehajú jednoduché údržby komunikácií. Do dnešného dňa sme preinvestovali 130-tisíc eur,“ dodal Vrbenský. Lesníci zároveň odmietajú kritiku, že v lokalite okrem napadnutých smrekov ťažia aj zdravé stromy. „V nevyhnutnom prípade treba realizovať ťažby aj v iných drevinách. Podotýkam ale, že sú to naozaj zlomky promile,“ vysvetlil Vrbenský.

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pre ťažbu zatvorili. V minulosti ho v letných mesiacoch navštívili tisíce ľudí.

„Vôbec sa nesmie vystupovať z vláčikov. Ľudia nemôžu využívať lesné pozemky. Je to pod pokutou 3 200 eur. Nás predovšetkým najviac mrzí spôsob komunikácie, ktorá je nulová. Zo dňa na deň uzavreli dolinu, prístup ľudí do lesa úplne zakázali, rovnako tak vstup do lesa vo Vydrovskej doline,“ uviedol riaditeľ Čiernohronskej železnice Aleš Bílek.

„Snaha je, aby sa čím skôr tieto lokality otvorili širokej verejnosti. Zrejme to bude kopírovať termín ukončenia kalamity, prípadne akonáhle to bude možné, budeme prístupný k tomu, aby široká verejnosť mohla tieto lokality znova navštevovať,“ povedal Vrbenský.

Letná sezóna na železničke potrvá do polovice septembra. Vlaky zo stanice v Čiernom Balogu však už teraz vypravujú iba na dvoch tratiach a vo Vydrovskej doline museli zrušiť niektoré turistické zastávky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie