fbpx

Také požiare svet vidí párkrát za storočie. Expert vysvetľuje peklo v Čile

Na snímke vyhorená obytná štvrť počas lesných požiarov v čilskom meste Vina del Mar 5. februára 2024. Zdroj:

Čile ohlásilo, že pri požiaroch v oblasti Valparaíso zomrelo 131 ľudí a ďalších asi 300 je nezvestných. Zhorelo približne 20-tisíc domovov. Oheň založil zrejme človek a rýchlemu šíreniu požiarov dopomohlo počasie, tvrdí čilský expert.

V centrálnej oblasti štátu Čile práve dohorievajú požiare, ktoré sa považujú za doposiaľ najhoršie v histórii.

Už v tejto chvíli smrtiaca bilancia prevýšila minuloročný požiar na havajskom ostrove Maui a s každým dňom počty mŕtvych pribúdajú. Podľa OSN išlo o najtragickejší lesný požiar v celej histórii Čile a podľa medzinárodnej databázy katastrof EM-DAT ide o 5. najsmrteľnejší lesný požiar na celom svete od roku 1900.

„Požiare už sú pod kontrolou, ešte horia, ale nerozširujú sa. Momentálne sa všetci najviac sústredia na vyhodnocovanie škôd a odpratávanie trosiek, čo je veľmi náročné, pretože okrem dohorievajúcich požiarov prácu sťažuje aj zlý prístup ťažkej techniky do týchto oblastí,“ popísal aktuálnu situáciu profesor z lesníckej fakulty Univerzity v Čile, Miguel Castillo Soto.

Na otázku, prečo ľudia nestihli utiecť a umierali v takých veľkých počtoch, zatiaľ nemá Castillo jednoznačnú odpoveď. Už teraz je ale podľa neho prinajmenšom jasné, že smrtiaci koktail mal hneď niekoľko prísad.

Varovanie prišlo, ale nepomohlo to

Predstavitelia čílskych úradov, ale aj sám Castillo tvrdia, že ľudia v postihnutých oblastiach sa o blížiacom sa ohni dozvedeli včas vďaka SMS správam rozoslaným varovným systémom. Požiare sa ale podľa Castilla zrejme šírili až príliš rýchlo.

Na začiatku boli požiare pravdepodobne založené ľuďmi. Človek je podľa úradov dlhodobo najčastejšou príčinou požiarov a podľa Castilla na ľudí ukazujú aj všetky doterajšie indície. O zvyšok sa postaral silný vietor v kombinácii s horúcim počasím, kopcovitosť zasiahnutých oblastí, ktorá nielenže sťažila evakuáciu, ale aj posilnila efekt vetra na šírenie požiaru, a podľa niektorých odborníkov zrejme aj ľahostajnú reakciu obyvateľov.

Ako v pekle

„Požiare sú v Čile bežné pri príchode javu El Niño, ale tak dramaticky intenzívne začali byť až v posledných rokoch. Požiar bol tak smrtiaci aj preto, že mnoho ľudí si síce mohlo prečítať varovanie a výzvu na evakuáciu, ale nedokázalo si predstaviť, že by sa plamene mohli priblížiť tak rýchlo,“ povedal pre Washington Post klimatológ Raúl Cordero, ktorý pôsobí na Univerzite v Groningene v Holandsku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie