Ruže nie sú len kráľovnami kvetov, ale aj pýchou každej záhrady, ktorú zdobia svojimi honosnými kvetmi. Len im musíte venovať dostatok starostlivosti. Svoje pravidlá má aj ich množenie. Možností sa ponúka hneď niekoľko, ale bez dostatočného základu v podobe krásnych a zdravých rastlín sa ani v jednom prípade nezaobídete. Pokiaľ túto podmienku spĺňate, pustite sa do práce a čoskoro bude vaše ružové kráľovstvo minimálne dvojnásobné, zaručuje portál novinky.cz.
Odnožovanie
Jednou z najľahších ciest, ktorú volia hlavne začiatočníci, je odnožovanie. V takom prípade nemusíte do rastliny nijako zasahovať. Len dbajte na jej zdravotný stav, ktorý podporíte správnym zalievaním, hnojením i celkovou starostlivosťou. A akonáhle odnože dosiahnu výšku aspoň 15 centimetrov, môžete ich odňať a presadiť, pretože už majú dostatočne vyvinutý koreňový systém a nemal by byť problém s uchytením. Pozor ale na to, že tento spôsob vyhovuje len niektorým druhom ruží.
Hrieždenie
Veľa práce nebudete mať ani s takzvaným hriežením, kedy na začiatku jari ohnete vybraný silný výhon do zeme. Jeho vrchol ale musí smerovať nahor a časť, ktorá bude koreniť v zemi, nezabudnite upevniť, napríklad pomocou kolíkov. Pri troche šťastia sa budete radovať z nových rastlín už na budúci rok.
Osvedčené odrezkovanie
Silné ruže v dobrej kondícii poslúžia aj na množenie odrezkovaním, ktoré je tradičnou metódou obľúbenou už našimi predkami. V takom prípade sa materským rastlinám po odkvitnutí odoberajú rezne, a to zo strednej časti výhonov, kde ich šikmo zastrihnete, aby mali päť očiek, tri nad zemou a dve v pôde. Na rýchlejší rast môžete použiť stimulátory, buď chemického pôvodu, alebo z domácich zdrojov. Najlepšie sa na tieto účely osvedčila kombinácia medu a škorice alebo aloe vera. Rovnako dobre ako kupované prípravky totiž ruža dezinfikuje a slúži ako prevencia proti hnilobe. Hotové rezne sa vsádzajú do pripravených jamiek, v ktorých ich musí po celej dĺžke obklopovať zemina. A následne ich bude nutné prikryť pohármi, len čiastočne zapustenými do pôdy. Než príde zima, bude sa im dobre dariť v polotieni a zakoreniť by mali do dvoch týždňov. So zalievaním buďte opatrní, pretože ružiam vyhovuje vlhkosť, ale nie premokrenie.
Na najchladnejšie mesiace väčšinou záhradníci prekrývajú rezne čečinou, ktoré by malo stačiť, pretože ich čiastočne chránia aj poháre. Pokiaľ ale majú prísť veľké mrazy, môžete ich presadiť do kvetináčov a schovať v pivnici alebo záhradnom domčeku, kde je stála teplota okolo 3 °C. Na jar budú pripravené na vsadenie do voľnej pôdy a nabudúce už by mali prezimovať bez úhony.
Očkovanie alebo spoľahlivá metóda pre pokročilých
Mnoho skúsených záhradníkov dáva prednosť očkovaniu ruží, ktoré je dnes vôbec najpoužívanejšie. Vykonávať by ste ho mali v priebehu augusta, kedy rastlinou dostatočne prúdi miazga, a tak možno kôru ľahko odchlípnout a očko vložiť. Potrebovať na to budete podnože, ktoré predtým zbavíte listov do výšky zhruba piatich centimetrov. A pred očkovaním ich odporúčame ešte utrieť, aby na nich nezostala zemina a nečistoty.
Z vybranej ušľachtilej ruže potom vyzreté očko vyrežte špeciálnym nožom (zhruba do hĺbky 1,5 cm) a opatrne ho vyberte. Na kmienku vytvorte očkovacie okienko v tvare T s rozmermi približne 3×1,5 a za narezanú kôru vsuňte očko, ktoré potom prispôsobte veľkosti rezu. Miesto očkovania potom zaviažte gumovou alebo PVC páskou, prípadne lykom. Podobne sa očkujú aj stromčekové ruže, len to trvá o niečo dlhšie. Základ ale vždy spočíva v kvalitnom, ostrom a dezinfikovanom náradí.
Už na budúci rok na jar zistíte, či sa očko ujalo. Pokiaľ sa podarí, vyraší a vznikne z neho nová rastlina. Potom už stačí len odstrihnúť hornú časť podnože a v lete bude ešte potrebné zastrihnúť nový výhonok napoly, aby ste podporili rozvetvenie rastliny.