V botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, ktorá sa nachádza vo Vysokých Tatrách, prebiehajú prípravy na zimný odpočinok počas pekných jesenných dní. Pracovníci odstránili všetky menovky, informačné tabule a lavice, aby ich ochránili pred poškodením spôsobeným snehom a mrazom. Pokosili trávniky a vyplienili alpínia. Okrem toho každoročne čistia aj niektoré zo šiestich jazierok. Píše o tom 24hod.sk.
Podľa Jany Černickej, vedúcej Expozície tatranskej prírody, ide len o časť prác, ktoré sa musia uskutočniť po skončení sezóny, aby bola záhrada pripravená na zimný odpočinok do apríla.
Sadenice rastlín v botanickej záhrade sú pripravené na zazimovanie, aby mohli na jar znova rozkvitnúť. Semienka vysokohorských rastlín boli zozbierané počas leta a teraz sa čistia a pripravujú na výsev, ktorý sa uskutoční koncom októbra.
„Je to v podstate príprava už na budúcu sezónu. Urobíme si inventúru v našej produkčnej záhrade, čo je vlastne v úvodzovkách naša kuchyňa, kde si to vysejeme, potom popikírujeme, rozsádzame. V prípade dostatočnej veľkosti môžeme vysádzať,“ vysvetlila Černická.
Alpínia v botanickej záhrade poskytujú jedinečnú príležitosť návštevníkom obdivovať tatranskú flóru. Vysokohorské rastliny, ktoré rastú v uzavretých častiach Tatier a na neprístupných miestach, nie sú bežne viditeľné pri turistických chodníkoch. Návštevníci, vrátane ľudí s hendikepom, tak môžu obdivovať tieto unikátne rastliny priamo v záhrade. Zároveň si môžu zakúpiť sadenice tatranských rastlín a drevín.
Údržba jazierok a orezávanie konárov
Príprava na zimu zahŕňa aj orezávanie suchých a poškodených konárov, no v týchto dňoch sa pracovníci zamerali aj na čistenie jazierok. Každé jazierko sa prečisťuje raz za dva až tri roky.
„Je to dosť náročná práca vypustiť celý vodný systém. Musíme vyčistiť dno od nánosov, ktoré sa počas niekoľkých sezón usadia, a potom tam rastú rôzne rastliny. Rovnako od konárov a listov, ktoré nám tam napadajú,“ vysvetlila Černická. Pri tejto práci nie je možné používať ťažkú techniku, takže všetky usadeniny a bahno musia ručne prenášať na určené miesta, kde slúžia ako budúci kompost.
„Keď to obschne, za dva roky to môžeme použiť ako kompost,“ dodala Černická.
Sezónne zatvorenie v septembri
Hoci sú v októbri ešte slnečné dni, záhrada sa tradične zatvára v polovici septembra. „Jeseň v Tatrách je veľmi pekná, aj u nás v záhrade, hoci kvety už nekvitnú. No pohľady na Tatry a listy, ktoré menia farbu, sú lákavé. Stáva sa nám preto veľmi často, že aj po zatvorení záhrady u nás ľudia klopú na dvere a pýtajú sa, prečo sme zatvorení, keď je pekné počasie,“ povedala Černická.
Záhrada sa po zimnej prestávke znovu otvára začiatkom apríla. „Máme približne mesiac na to, aby sme záhradu pripravili na otvorenie. No niekedy sa stáva, že ešte aj v apríli či máji tu máme ráno nasnežené,“ dodala Černická.
Botanická záhrada, ktorá patrí pod správu Tatranského národného parku, zaberá plochu 3,2 hektára. Návštevníci tu môžu obdivovať približne 270 druhov vzácnych a ohrozených tatranských rastlín.