Na základe rozhovorov s 18 ľuďmi z podnikateľskej, humanitárnej sféry a bývalými predstaviteľmi režimu Financial Times zistili, že Asadová kontroluje niektoré kľúčové odvetvia hospodárstva, nad ktorými má rozhodujúce právomoci aj osobný zisk.
Bývalá bankárka JPMorgan napríklad stojí na čele prezidentovej tajnej ekonomickej rady a jej mimovládne organizácie kontrolujú, kadiaľ do krajiny prúdia peniaze z medzinárodnej pomoci.
Jej vplyv je zrejmý na sýrskom trhu s nehnuteľnosťami, v bankovníctve a telekomunikáciách, ale všetko je zastreté fiktívnymi spoločnosťami so sídlom v daňových rajoch, ktoré vlastnia jej blízki spolupracovníci.
Zatiaľ čo sýrska ekonomika je v hlbokej kríze, krajina je zadlžená a ľudia sú na tom teraz možno horšie ako v prvých rokoch vojny, vedenie režimu vytvorilo nové spôsoby, ako profitovať z konfliktu, uviedli pre britské noviny vedúci predstavitelia podnikov a analytici.
Väčšinu ziskov si delia tri osoby – prezident Bašár Asad, jeho brat Maher a Asma.
Únosy, drogy a pašovanie zbraní a ropy
Na začiatku sýrskej vojny si zahraniční diplomati a analytici mysleli, že Asma by mohla byť milou tvárou režimu a odradiť svojho manžela od brutálnych zásahov proti demonštrantom. Prezidentova manželka sa však stiahla do ústrania a verejne začala konať až v roku 2016. Vtedy zomrela jej svokra, s ktorou mala po svadbe rodinné spory.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)