Sypaný čaj vzniká podobne ako parfum a nie všetky vrecúškové čaje sú nekvalitné, hovorí slovenský výrobca

Reklama
Zdroj: Wilfred
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ktoré čaje sú tie najhoršie,
  • Ako na správnu prípravu čaju,
  • Ktoré čaje chutia najlepšie s mliekom,
  • Či narazíte na kvalitu aj v supermarkete.

Domáca výroba sypaných čajov spočíva v zbere a následnom sušení byliniek, či už v rúre alebo sušičke na ovocie, prípadne na suchom mieste. Ktorý z týchto spôsobov sušenia byliniek je najzdravší?

Ideálne je sušenie bylín vonku na vzduchu, avšak tento spôsob nie je vždy možný kvôli počasiu, preto ani spomínané alternatívne spôsoby pri správnom postupe nie sú nehodné. Dôležité je dostať z bylín a kvetov vlhkosť, pretože ak by sme ich uskladnili skôr, mohli by splesnivieť.

Trpezlivosť ruže prináša. Pomalšie sušenie je vhodné pre bylinky, ktoré obsahujú veľa silice ako baza alebo lipa.

Prípravu sypaného čaju určite zvládne každý aj bez dlhého manuálu. Akým spôsobom si pripravujete sypaný čaj vy? 

Osobne som zvykol piť čaj bez akejkoľvek prísady. Je to z veľkej časti pracovná deformácia, keďže pravidelne kontrolujeme kvalitu a chuť čaju našich zmesí, a to by sa s medom alebo citrónom robilo ťažko. Čo sa týka mojej obľúbenej ingrediencie, tak tou je napríklad rooibos, ktorého jemne sladká a plná chuť mi veľmi lahodí.

Môže aj konzument prispieť k menej chutnému čaju nesprávnou prípravou?

Áno, kvalita vody, dĺžka lúhovania a množstvo čaju sú zásadné pri tom, ako bude čaj chutiť. Je zlatá zásada, že zelený čaj nezalievame vriacou vodou, ale vodou zohriatou na 70 až 80 stupňov, inak by sa čaj spálil. Zelený čaj tiež rýchlo zhorkne, keď sa nechá dlhšie lúhovať, čo býva pri kvalitnejších zelených čajoch veľká škoda.

Zdroj: Wilfred

Čaje Wilfred sú  na prvý pohľad rozoznateľné podľa farebných balení, výnimkou je séria čajov Aphroditea, ktoré prekvapia monotónnym dizajnom. V čom sú špecifické?

Čaje Aphroditea sú naším najnovším prírastkom. Ide o špeciálny rad, ktorý je zameraný na osem funkcií, oblastí a problematík najmä u dámskych zákazníčok. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by sa dôrazne odlišovalo od sypaných čajov Wilfred, ktorých dizajn navyše vznikal pred 10 rokmi a ako vieme, vkus sa vyvíja a mení.

Vo vašej ponuke nájdu zákazníci rozličné kombinácie chutí a byliniek. Ako vyzerá cesta od nápadu spojenia chutí až po ich zhmotnenie do samotného čaju?

Proces tvorenia zmesí je veľmi zaujímavý a zábavný. Najprv si musíme určiť, akú zmes chceme vytvoriť, ako by mala chutiť a poprípade aký problém by mala riešiť. Tu je dôležité si nájsť hlavnú bylinku, ktorá bude tvoriť základ chuti, napríklad medovka, harmanček, rooibos alebo citrónová tráva. Následne dopĺňame ďalšie chuťové profily.

Je to podobné, ako keď sa tvorí parfum. Niekedy zmes vznikne rýchlo, napríklad náš bylinkový Relax, ktorý vznikol hneď na prvú, alebo to je zdĺhavý proces, ako to bolo pri zmesi SOS, kde sme vytvorili asi 30 variantov, kým vznikla finálna zmes.

Zdroj: Wilfred

Ktoré čaje patria momentálne k vašim bestsellerom a ktorý z čajov sa najviac míňa u vás doma?

Dominantným bestsellerom je už spomínaný čaj SOS, ktorý je už dlhodobo najpredávanejší. U nás doma sa zase pije veľa zelených čajov a Lenka nedá dopustiť predovšetkým na naše bylinkové zmesi.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie