Necítia sa ako stred sveta
Situácia nenáročného dieťaťa vie byť veľmi zraňujúca. Ale keď sa v detstve naučíte byť „ten bezproblémový“, väčšinou vám to dá do budúcnosti výhodu. Keď zo skleneného dieťaťa vyrastie dospelý človek, bude z neho ideál všetkých šéfov aj kolegov. Spoľahlivý, slušný a pracovitý. Môže to znieť neatraktívne, ale práve títo ľudia majú nakoniec okolo seba veľkú sieť kamarátov a známych – a v takej sieti sa žije príjemne.
Zo sklenených detí sú väčšinou skvelí starostliví ľudia – či už v rodine, alebo v práci. Sú to skvelí ošetrovatelia, lekári aj terapeuti. Vo vzťahoch na sebe často nechajú ľudovo povedané drevo štiepať, pretože vedia, že život nie je jednoduchý – a oni sa vedia prispôsobiť. To je trochu rizikové, že? Sú tiež otužilí. Zvyknú sa o seba postarať. Oni toho zas tak veľmi nepotrebujú.
Postupom času väčšinou dôjdu k pochopeniu, že ich hodnota nie je závislá na ocenení druhých. Dokážu sa na veci pozerať z nadhľadu a s humorom, pretože sa necítia ako stred sveta. Vedia porozumieť ostatným ľuďom, vcítiť sa do ich situácie, nepresadzovať svoje ego. A preto je naozaj dôležité, aby sa postupne naučili starať aj o seba samých. Takže ak vám jedno také dieťa vyrastá doma, choďte ho hneď teraz objať – a myslite na to, aby ste v ňom podporovali pocit vlastnej ceny už odmalička.
Desatoro pre rodičov sklenených detí
1. Potrebuje vás: To, že je jedno dieťa pohodovejšie, ešte neznamená, že nepotrebuje pozornosť a starostlivosť. Aj keď je niekedy ťažké nájsť energiu, myslite na to.
2. Nezvládne všetko samo: Silnejšie dieťa sa väčšinou snaží neprivyrábať problémy a tvári sa, že nič nepotrebuje. Napriek tomu ho vnímajte a priskočte, kedykoľvek je to potrebné.
3. Povedzte mu to: Pokojne to s ním preberte. Povedzte, že vidíte, že tak trochu ustupuje do pozadia, pretože máte starosti s jeho súrodencom. Ale že chcete, aby aj tak vedelo, že ste tu pre neho a milujete ho.
4. Všímajte si emócie, aj keď nevybuchujú: Ak je vaše druhé dieťa choré – duševne alebo fyzicky – ste zvyknutí na silné emócie z jeho aj vašej strany. Vaše zdravé dieťa má tiež emócie, ale nedáva ich najavo takto silno. Nenechajte sa tým zmiasť a vnímajte aj to, ako sa cíti.
5. Buďte spravodliví: Áno, choré alebo inak znevýhodnené deti potrebujú viac starostlivosti a pozornosti a často máte potrebu im dať všetko, čo chcú. Nedopustite ale, aby sa vaše zdravé dieťa kvôli tomu cítilo zanedbávané alebo nemilované.
6. Doprajte mu sólo čas s vami: Aj keby ste chorého bračeka mala na sobotné popoludnie odviezť k babičke, ktorá sa trochu cuká. Vaše zdravé dieťa vás potrebuje mať občas len pre seba, hovoriť s vami, treba si aj pobrečať, alebo sa zasmiať a zahrať si nejakú hru.
7. Nie je dospelé: Je to dieťa. Vaše zdravé dieťa sa najskôr snaží tváriť dospelo a samostatne, aby vám nepridávalo starosti. Stále je to ale len dieťa a má právo aj na detské vrtochy a nezrelé správanie.
8. Podporujte jeho identitu: Nie je to len hodný braček chorej Aničky. Je to tiež šikovný florbalista a talentovaný bubeník. Doprajte mu čo najviac možností rozvíjať vlastnú osobnosť. Pokiaľ to sami nestíhate, delegujte právomoci na príbuzných či kamarátov.
9. Priznajte vlastnú chybu: Pokojne aj dodatočne. Keď svojej dospelej dcére poviete „prepáč, ja ťa asi vtedy dosť prehliadala, bola som taká zahltená starosťou o bratovi, že mi to nedošlo“, verte, že môžete touto jednou vetou zahojiť hlbokú ranu. Sklenené deti vedia odpúšťať. Ich empatia je rokmi vytrénovaná.
10. Uistite ho, že ho milujete: Sklenené deti sa často snažia byť hlavne výkonné, spoľahlivé a nenápadné. Chcú si tým zaslúžiť lásku, ktorej sa im zdanlivo nedostáva. Povedzte im, že ich milujete také, aké sú. Pomôže im to.