Symbol pápežskej moci: Čo sa stane s rybárskym prsteňom po Františkovej smrti?

pápež prsteň prezidentka
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Vatican News, Martin Baumann, X/@Sachinettiyil
Reklama

Po smrti pápeža Františka čaká na jeho prsteň tradičný obrad. Pontifikát sa tým oficiálne uzavrie.

Prsteň, ktorý symbolizuje moc a kontinuitu

Pápežský rybársky prsteň nie je len ozdobou, ale jedným z najdôležitejších symbolov pontifikátu. Od 12. storočia slúži ako oficiálna pečať hlavy katolíckej cirkvi. Na každom z týchto jedinečných prsteňov je vyobrazená scéna rybolovu svätého Petra – rybára, ktorého Ježiš povolal, aby sa stal „rybárom ľudí“. Okrem symboliky nesie aj meno pápeža, jeho titul a poradové číslo jeho pontifikátu. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Prsteň sa kedysi používal na pečatenie listín voskom – či už išlo o súkromnú, oficiálnu alebo dokonca tajnú korešpondenciu. Dnes je skôr ceremoniálnym predmetom, ktorý veriaci zvyknú bozkávať ako prejav úcty, čo však neraz vyvolalo diskusie o hygiene tohto zvyku.

Zničenie ako symbol konca vlády

Po smrti pápeža musí byť rybársky prsteň zničený. Tento akt má hlbokú symboliku – ide o oficiálne ukončenie jeho pontifikátu a zároveň prevenciu proti falšovaniu dokumentov. Zničenie prsteňa vykonáva camerlengo, teda správca majetku a záležitostí Svätej stolice počas sede vacante – obdobia bez pápeža.

V súčasnosti túto funkciu zastáva kardinál Kevin Farrell. Po Františkovej smrti v pondelok 21. apríla camerlengo symbolicky potvrdí jeho úmrtie tak, že trikrát oslovil pápeža menom. Následne by sa mal prsteň fyzicky zničiť – podľa tradície buď kladivom, vyrytím krížových rýh, alebo roztavením.

Obrázok
Zdroj: X/@Sachinettiyil

Františkov vzťah k prsteňu a symbolom moci

Ako informuje web CNN, pápež František prsteň nosil len pri významných cirkevných udalostiach. V bežné dni uprednostňoval jednoduchší strieborný prsteň z obdobia, keď bol ešte kardinálom. Nepatril ani medzi zástancov bozkávania prsteňa. Médiá viackrát zaznamenali, že sa tomuto gestu zámerne vyhýbal.

Pohreb bez okázalosti a miesto večného odpočinku

Pohreb pápeža Františka je naplánovaný na sobotu (26. apríla) o 10.00 hod. Na rozdiel od svojich predchodcov nebude pochovaný v Bazilike svätého Petra. Svoje posledné miesto odpočinku si vybral v Bazilike Panny Márie Väčšej – chrámu, ku ktorému mal počas života hlboký vzťah.

Podľa litovského kardinála Rolandasa Makrickasa bude Františkov hrob vyrobený z ligúrskeho kameňa, čo je symbolický odkaz na región, odkiaľ pochádzali jeho starí rodičia. „Chcel jednoduchý hrob. Hrob z ligúrskeho kameňa,“ uviedol kardinál v špeciálnom vysielaní talianskej verejnoprávnej televízie.

Františkov osobný vzťah k Bazilike Panny Márie Spásy rímskeho ľudu bol silný. Práve pred jej obrazom sa modlil počas najdôležitejších momentov svojho pontifikátu – celkovo viac než 125-krát.

Galéria

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti