Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu v utorok rozhodol, že Švajčiarsko konalo nedostatočne v boji proti klimatickej zmene. Ide o prvý verdikt vynesený voči konkrétnemu štátu v tejto otázke, informuje agentúra AFP. Súd vyhovel spolku švajčiarskych senioriek, ktoré žalovali vládu svojej krajiny. Informuje BBC.
Združenie Klimatické seniorky vyjadrilo znepokojenie v súvislosti s dôsledkami globálneho otepľovania a uviedlo, že švajčiarske úrady nepodnikli dostatočné opatrenia v záujme zmierniť klimatickú zmenu. Hovoria, že ich vláda nerobí dosť pre zamedzenie zvýšenia globálnej teploty o 1,5 ° C v porovnaní s predindustriálnou érou.
Skupina žien podporovaná švajčiarskou odnožou Greenpeace tvrdí, že klimatická zmena priamo ohrozuje ich zdravie pri vlnách horúčav, kedy navyše nemôžu normálne fungovať a žijú v „klimatickom lockdowne“.
Zástupcovia skupiny dvoch tisíc švajčiarskych žien starších ako 64 rokov vlani pred súdom predniesli dôkazy, že starší ľudia trpia v extrémnych horúčavách viac a majú vyššie riziko úmrtia ako je u bežnej populácie. Na súde podľa britského denníka The Guardian zaznelo tvrdenie, že dôsledky klimatickej zmeny predstavujú vážne riziko nielen pre zdravie skupiny žien, ale aj pre ich samotnú existenciu.
Podľa sťažnosti tak dochádza k porušovaniu článkov dva a osem Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, ktoré chránia právo na život a právo na rešpektovanie súkromného rodinného života, píše portál Ethos.
Zástupcovia švajčiarskej vlády síce súhlasili, že zvyšujúce sa teploty ohrozujú zdravie ľudí, ale odmietli, že by zástupkyne združenia mali mať postavenie obetí. Zaznel aj argument, že keď k tomuto otepleniu dôjde, je vzhľadom na pokročilý vek senioriek nepravdepodobné, že ešte budú nažive.
Podľa agentúry DPA by tento verdikt mohol predstavovať základ pre ďalšie klimatické žaloby. Žalobu podanú zo strany portugalskej mládeže voči Nemecku a viac než 30 ďalším európskym krajinám ESĽP v Štrasburgu v utorok zároveň zamietol ako neprípustnú, píše DPA.