Šutaj Eštok: Páchateľ možno nebol osamelý vlk. Zasadne bezpečnostná rada štátu (aktualizované)

Reklama
Na snímke sprava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a námestník riaditeľa SIS poverený výkonom právomocí riaditeľa SIS Pavol Gašpar počas tlačovej konferencie na tému "Bezpečnostná situácia na Slovensku" 19. mája 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Šutaj Eštok zase povedal, že polícia po atentáte na Fica zvýšila dohľad na miesta so zvýšeným pohybom ľudí a že chránení sú politici, sídla niektorých médií aj nemocnice. Spomenul tiež niekoľko konkrétnych vyšetrovaných prípadov ohľadom šírenia vyhrážok či schvaľovania atentátu prostredníctvom sociálnych sietí.

Minister zároveň dementoval, že súčasťou atentátu boli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach. „Aj oni už sa stali obeťami vyhrážok a želania smrti,“ podotkol.

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra, 71-ročného Juraja C., vzal v sobotu (18. 5.) Špecializovaný trestný súd do vyšetrovacej väzby. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Zasadnú bezpečnostná rada aj parlamentný výbor

Situáciou po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa má v stredu (22. 5.) pred rokovaním vlády zaoberať bezpečnostná rada štátu. V nedeľu to avizoval vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD). Na budúci týždeň bude zvolaný aj parlamentný brannobezpečnostný výbor, kde majú poslanci dostať podrobnejšie informácie. Oznámil to predseda výboru Tibor Gašpar (Smer-SD).

O zvolanie Bezpečnostnej rady SR požiada minister podpredsedníčku rady Denisu Sakovú (Hlas-SD) aj v kontexte nových informácií o tom, že páchateľ atentátu nemusel byť osamelým vlkom. „Chceme si zhrnúť všetky informácie spravodajských služieb, Policajného zboru, určite pripraviť opatrenia najmä v súvislosti s ochranou inštitúcií a zariadení, ktoré majú strategický význam,“ načrtol Kaliňák.

Výstupom bezpečnostnej rady by mohli byť podľa vicepremiéra aj návrhy prípadných legislatívnych opatrení, kde možno posilniť ochranu. „Pretože len legislatívne opatrenie môže garantovať, že ochrana sa bude týkať všetkých rovnakou mierou,“ zdôvodnil. Otvoriť treba podľa neho aj diskusiu o tom, ako viac penalizovať aj „verbálne útoky vysokého stupňa nenávisti“.

Parlamentný výbor bude podľa Gašpara zvolaný po dohode s ministrom vnútra. Poslanci sa na ňom majú ešte podrobnejšie informovať o všetkých skutočnostiach, ktoré by mali vedieť ako volení zástupcovia občanov, prípadne k situácii zaujať stanovisko. „Z môjho pohľadu je ten doterajší proces, ktorý tu prebieha, nastavený dobre. Je to značne široký záber pre bezpečnostné zložky a, ako som už povedal, tá situácia je výnimočná,“ komentoval. Dodal, že žiadne zľahčovanie nie je na mieste.

Vicepremiér poukázal na to, že v parlamentnom výbore sa stretáva koalícia i opozícia. „To znamená celé politické spektrum, ktoré dnes má jedinú úlohu, a to je upraviť naše pravidlá do budúcna, aby sme predišli takejto situácii, ako sa stala tento týždeň,“ doplnil.

Výkon policajtov je navýšený o 30 až 40 percent

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie