Susedná krajina zažíva najhlbšiu hospodársku krízu. Pre bankroty firiem sa začína s prepúšťaním

Reklama
Oceliarsky gigant Voestalpine v rakúskom Linzi. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP, Unsplash/Alisa Anton

Slabé výsledky firiem sa negatívne pretavujú do celkovej hospodárskej situácie. Napriek prepúšťaniu však vznikajú nové spoločnosti.

Susedná krajina zápasí s najhlbšou hospodárskou krízou za posledných niekoľko desiatok rokov. V Rakúsku mnoho firiem čelí finančným problémom, pre ktoré prepúšťajú zamestnancov, čím sa obmedzuje aj výroba.

Firmy orientované na export len márne hľadajú odbyt pre svoje produkty, podniky ale nedržia nad vodou ani rakúski spotrebitelia. Väčšina zákazníkov šetrí a celkové predaje kvôli tomu zaostávajú za ideálom, píše iDnes.cz.

Neobvyklý jav

V posledných týždňoch viacero rakúskych firiem hlási, že bojujú o prežitie. Nábytkársky reťazec Kika/Leiner sa už druhýkrát počas posledných dvoch rokov ocitol v insolvencii.

Výrobca motocyklov KTM ku koncu roka zruší 300 pracovných miest a hľadá ďalšie možnosti úspor, ktoré udržia podnik nad totálny kolapsom. Oceliarsky gigant Voestalpine v Linzi za prvú polovicu roku 2024 ohlásil prepad zisku o 43 percent, informuje rakúsky Der Standard.

Slabé výsledky rakúskych firiem sa negatívne pretavujú do celkovej hospodárskej situácie. Podľa prognózy inštitútu Wifo totiž rakúsky hrubý domáci produkt v roku 2024 poklesne v medziročnom porovnaní o 0,6 percenta. Pôjde tak o druhý prepad HDP za sebou, čo je z pohľadu rakúskej histórie skutočne neobvyklým javom. Už vlani totiž rakúska ekonomika klesla o 1 percento.

Podobne ako firmy v Nemecku sa aj tie rakúske stretávajú s chýbajúcimi investíciami a slabým dopytom. Rakúske podniky doplácajú aj na celkovú hospodársku slabosť Nemecka. Ekonomika najväčšieho štátu Európskej únie má byť totiž aj tento rok viac-menej stagnujúca a očakávaný rast sa má prejaviť len ​​o 0,2 percenta.

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

Rakúsku krízu potvrdzujú aj štatistiky týkajúce sa počtu bankrotov firiem. Tie totiž v prvej polovici roku 2024 stúpli oproti roku 2023 o štvrtinu. Spolu evidujú 3 300 a pre celý rok 2024 sa predpokladá, že počet dosiahne až na sedemtisícovú hranicu, čo by bola najvyššia suma za posledných pätnásť rokov.

Najzraniteľnejšie sú aktuálne firmy vo sfére priemyslu a stavebníctva. V rakúskom priemysle sa počet firemných bankrotov v medziročnom porovnaní v roku 2024 pravdepodobne zvýši zhruba o 40 percent. Rakúsky priemer pritom dosahuje na úrovni 25 percent.

„Rakúske firmy stále bojujú s rovnakými problémami. Ide o nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, problémy v dodávateľských reťazcoch a vysoké ceny energií,“ komentuje situáciu rakúsky ekonóm Gerhard Weinhofer.

K tomu sa navyše pridáva aj slabá spotreba rakúskych domácností. V krčmách si Rakúšania mnohokrát dajú namiesto troch pív iba jedno a vyhýbajú sa aj výraznejším nákupom. Rakúšania šetria podobne ako v časoch finančnej krízy medzi rokmi 2008 a 2011 a k tomu sa tiež pridávajú aj vysoké poplatky za nájom či iné životné náklady.

Svetlé zajtrajšky

Firmy kvôli stúpajúcim nákladom začínajú s prepúšťaním, čo sa podľa odhadov čoskoro premietne do celkovej nezamestnanosti v krajine. Tá by mala čoskoro začať stúpať. Aj napriek tomu je však na rakúskom trhu stále veľký počet pracovných miest, o ktoré takmer nik nemá záujem.

Rakúska miera nezamestnanosti by sa koncom roka 2024 mala vyšplhať na hranicu 5,3 percent, čo je menej než aktuálny priemer Európskej únie. Núdza o personál v posledných mesiacoch trápi prevažne cestovný ruch, ktorý sa v tejto chvíli pripravuje na ďalšie náročné zimné obdobie.

Hoci Rakúsko bojuje s obrovským počtom firemných bankrotov, stále tam vzniká aj relatívne vysoký počet nových firiem. Rakúsku sa darí udržiavať aj stabilnú mieru inflácie v blízkosti inflačného cieľa. Viacero odborníkov dodáva, že rok 2025 by konečne mohol byť lepší ako predchádzajúci. Rakúšania teda majú nádej v lepšie zajtrajšky, uzatvára Der Standard.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie