fbpx

Súd oslobodil Ukrajinca za zabitie Róma, išlo o nutnú sebaobranu

Súd oslobodil Romana Rohozina, ktorý bol pôvodne obvinený z vraždy Róma. Zdroj: REPROFOTO FACEBOOK/ROMEA

Krajský súd v Brne oslobodil 37-ročného Romana Rohozina, ktorý bol pôvodne obvinený z vraždy Róma a hrozilo mu až 18 rokov väzenia. Štátny zástupca Petr Bejšovec vo svojej záverečnej reči najprv zmenil právnu kvalifikáciu z vraždy na zabitie a navrhol trest približne päť rokov. Obhajca však požadoval úplné oslobodenie s tým, že išlo o nutnú sebaobranu. Súd mu nakoniec vyhovel.

Sudkyňa Dita Řepková poukázala na to, že predmetný skutok nebol trestným činom. „Konanie obžalovaného bolo sebaobranou,“ uviedla sudkyňa.

Poukázala tiež na to, že prokurátor vo svojej záverečnej reči na dnešnom pojednávaní znížil navrhovaný trest z vraždy na zabitie. Zároveň však trval na tom, že spôsob obhajoby bol neprimeraný. „Jeho stav nezodpovedal silnému zbitiu. Nepochybne čelil útoku, ale mohol použiť napríklad batoh ako štít proti úderom,“ povedal Bejšovec vo svojej záverečnej reči.

Rohozinov obhajca Martin Halahija sa odvolal na skoršiu judikatúru, ktorá podľa neho pripúšťa sebaobranu vo väčšej ako primeranej miere: „Sebaobrana bola úplne primeraná frekvencii a intenzite útokov. Roman Rohožník sám do protiútoku nešiel, hoci to tu pred súdom bolo naznačené. A ku všetkému sa priznal, prejavil ľútosť, hoci má čisté svedomie,“ povedal advokát.

„Na celom svete nie je normálne, aby skupina ľudí útočila na jedného človeka. Každý človek má právo sa brániť. Keby mi dali jedinú šancu utiecť, odísť, keby ma tak tvrdo nebili, keby som sa necítil ohrozený na živote, táto tragédia by sa nestala,“ povedal Rohozin.

V odôvodnení rozsudku sudca uviedol, že sa preukázalo, že konflikt sa začal v električke, v ktorej Rohozin napomínal skupinu Rómov. V minulosti uviedol, že na skupinu kričal za to, že v električke fajčí a je hlučná.

„Keby sme žili v ideálnom svete, mohol by napríklad vodič električky zavolať mestskú políciu kvôli nevhodnému správaniu skupiny ľudí. Nemuseli by sme sa tu stretávať. Ale bohužiaľ nežijeme v ideálnom svete. A bohužiaľ sa to neskončilo v električke. Pokriky pokračovali aj vonku,“ povedala Řepková.

Podľa nej to bol Nicolas Z., ktorého zabili na zastávke, kto sa odtrhol od skupiny, rozbehol sa a napadol Rohozina. „Zasypal ho údermi, to dokázali nezávislí svedkovia,“ poznamenala a dodala, že sebaobrana musí byť silnejšia ako útok, aby sa človek mohol brániť.

Boli sme umlčaní, protestovali Rómovia

„Obžalovaný nemal absolútne žiadne právo vziať Nicolasovi život. Sám nemal žiadne zranenia. Nedal mu život, nemal mu ho vziať,“ povedala v slzách Nicolasova matka pred vynesením rozsudku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie