fbpx

Sud do každej domácnosti. Do rakúskych parlamentných volieb vyráža Strana piva

Šéf rakúskej Strany piva a frontman punkrockovej skupiny Turbobier Dominik Wlazny. Zdroj: X/Populism Updates

Rakúska Strana piva sa chce tento rok uchádzať o hlasy voličov v parlamentných voľbách. Pred deviatimi rokmi vznikla hlavne z recesie. Vedie ju známy frontman punkrockovej skupiny Turbobier Dominik Wlazny. Konečné rozhodnutie podľa neho závisí od toho, či sa strane podarí do apríla získať najmenej 20-tisíc členov, ktorí budú platiť príspevky, a tým zabezpečia prostriedky na kampaň.

„Áno, sme pripravení, zatiaľ,“ povedal Wlazny. „Prečo to robíme? Pretože nechceme len nadávať, ale radšej sa o niečo sami pokúsiť,“ dodal a upresnil, že v programe bude strana mať napríklad boj so stúpajúcimi životnými nákladmi, rovnosť príležitostí alebo vyššie prídavky na deti. „Možno sa nám podarí získať späť na palubu ľudí, ktorí sa už od politiky odvrátili,“ dodal na štvrtkovej tlačovej konferencii Wlazny.

Wlazny sa domnieva, že pokiaľ Strana piva bude mať dostatok členov, nie sú jej šance na vstup do parlamentu zanedbateľné, pretože predstavuje nezávislú silu a nový svieži vietor na politickej scéne. Aktuálne má asi 1300 členov.

Podľa agentúry APA sa vlani v prieskumoch volebných preferencií strana pohybovala medzi tromi a 12 percentami hlasov, na vstup do Národnej rady musí strana v Rakúsku získať minimálne štyri percentá hlasov.

Radler a „iné zverstvá“

Strana piva (Bierpartei) vznikla v roku 2015 a na úspech môže pomýšľať najmä vďaka popularite svojho predsedu. Tridsaťsedemročný Wlazny je pôvodnou profesiou lekár, no už niekoľko rokov sa naplno venuje hudobnej kariére a je známy pod umeleckým pseudonymom Marco Pogo. V roku 2022 kandidoval v prezidentských voľbách a so ziskom ôsmich percent hlasov skončil na treťom mieste.

Podľa svojich stanov sa Pivná strana chápe ako „pivné demokratické hnutie“, kde moc pochádza z piva. Strana uznáva slobodu názoru, a to najmä pri slobodnej voľbe druhu piva.

Konzumácia piva by podľa strany mala byť verejne sledovaná a „ľudia s menším pijanským talentom“ by mali byť obzvlášť podporovaní. Strana piva verí, že rozmanitosť a individualita v rámci pivnej kultúry obohacujú život, a preto toleruje aj dovoz zahraničných pív. Táto tolerancia sa nevzťahuje na radlery, proti ktorým sa strana oficiálne stavia.

Ako ale pripomína rakúsky denník Die Presse, väčšiny starých pivných vtipov sa už strana zbavila, a do volieb ide s pomerne jasným ľavicovým programom.

Strana piva požaduje rovnaké príležitosti pre všetkých, chce bojovať proti chudobe detí i celých rodín, a otvára aj témy dotýkajúce sa práv žien. Chce tiež posilniť sociálne bývanie a budovať udržateľnú energetickú politiku pre klimaticky neutrálne Rakúsko.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie