Podľa Dankovho návrhu zákona bude môcť politik žiadať o opravu článku, nebude však musieť dokazovať, že je nepresný alebo klamlivý. Svoju pravdu si, naopak, budú musieť obhájiť samotní novinári, politikovi bude pritom stačiť iba „subjektívny pocit“.
Vláda dnes (30. októbra) schválila poslanecký návrh zákona z dielne poslancov SNS vrátane jej predsedu Andreja Danka. Nová forma práva na opravu sa bude vzťahovať na tlačené médiá aj spravodajské weby, píše portál Euractiv.
O opatrení, ktoré by malo „zatočiť s klamstvami novinárov“ hovorí Danko aj ďalší politici už dlhodobo, je súčasťou čoraz viac narastajúceho tlaku na nezávislé médiá. Slovensko pritom už dnes má v legislatíve právo na vyjadrenie, v rámci ktorého môžu politici vyzvať médium, aby uverejnilo opravu nepravdivého článku. Po novom by však mali byť novinári sankcionovaní vo výške 15 tisíc eur za nevykonanie opravy.
Odborníci sa zhodujú, že zo strany politikov vrátane Danka ide iba o nástroj na znepríjemnenie práce novinárov, iní hovoria o priamej šikane. „Vnímam to ako ďalší krok, ktorý má novinárom a médiám znepríjemniť život a skomplikovať ich prácu,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko odborníčka na slobodu médií z Masarykovej univerzity v Brne Marína Urbániková.
„Hrozí, že právo na opravu sa stane prostriedkom na šikanovanie médií,“ hovorí Pavol Szalai, vedúci kancelárie Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán.
Čo je navrhované právo na opravu?
Podľa Dankovho návrhu zákona bude môcť politik žiadať o opravu článku, nebude však musieť dokazovať, že je nepresný alebo klamlivý. Svoju pravdu si, naopak, budú musieť obhájiť samotní novinári. To je podľa oslovených odborníkov problém napríklad pri zdrojoch, ktoré nechceli byť verejne menované.
Politik nebude musieť ani preukázať, že mu článok spôsobil škodu a stačiť mu bude „subjektívny pocit“. To však ide proti usmerneniam Rady Európy o práve na opravu.
„Ktokoľvek bude môcť podať žiadosť o opravu a prinútiť tak vydavateľov preukázať pravdivosť svojich tvrdení, prípadne aj na súde,“ hovorí Barbora Bukovská, riaditeľka pre oblasť práva a politiky v medzinárodnej organizácii pre ochranu slobody slova ARTICLE 19.
Navrhovatelia zákona hovoria o údajnom skvalitnení mediálneho prostredia, no odborníci hovoria skôr o opaku. „Ak chcú poslanci vládnej väčšiny a ministerstvo kultúry dosiahnuť tieto ciele, mali by prestať bojkotovať v informovaní verejnosti niektoré médiá, systematicky podkopávať nezávislosť verejnoprávneho telerozhlasu, verbálne útočiť na kritických novinárov a šíriť dezinformácie,“ hovorí Szalai.
V EÚ začne na budúci rok platiť Európsky akt o slobode médií. Európske štandardy samotné právo na opravu alebo odpoveď nezakazujú, môže však závisieť od jeho konkrétnej formy. Akt napríklad zakazuje členským štátom zadržať či sankcionovať novinárov z dôvodu, že by odmietli zverejniť informácie o svojich zdrojoch.