Tiež niekedy premýšľate nad tým, že zatiaľ čo niektorí ľudia po osemdesiatke oplývajú energiou a zdravím, iných sužuje po šesťdesiatke celý rad zdravotných problémov a vzhľadom vyzerajú staršie, než v skutočnosti sú? Podľa vedcov to nie je dané len životným štýlom, veľmi záleží aj na ageotype každého z nás.
Starnutie je úplne prirodzený proces, ktorému síce nikto z nás neunikne, ale existujú spôsoby, ako ho aspoň spomaliť. Skutočnosť, že niektorí ľudia v tridsiatke vyzerajú na päťdesiat a iní v šesťdesiatich na osemdesiat totiž spôsobuje nielen životný štýl, ale aj genetika. Oba tieto faktory veľmi ovplyvňujú všetko od aktívneho metabolizmu po silnejšiu kostnú štruktúru.
Kvalitná strava, aktívny život, zvládanie každodenného stresu a pod. ovplyvňujú produkciu telomerázy, enzýmu, ktorý chráni teloméry (sekvencie vložené do koncov chromozómov) pri každom delení. Kľúčom k udržaniu zdravia a mladistvosti je pritom starostlivosť o to, aby sa táto časť chromozómov nezlomila.
Ageotyp určuje spôsob, akým na jedinca pôsobia molekulárne a bunkové zmeny, ku ktorým začína dochádzať po tridsiatke, kedy sa začína spomaľovať metabolizmus a dochádza k hormonálnym zmenám. Podľa vedcov existujú štyri typy, ktoré definujú spúšťače, ktoré starnutie urýchľujú alebo spomaľujú.
1. Imunologický ageotyp
Ľudia, ktorých od útleho veku často trápia nádcha, najrôznejšie infekcie, vyčerpanie a pocity slabosti, vykazujú slabšiu imunitnú odpoveď. Ide o jeden z molekulárnych spúšťačov, ktorý môže urýchľovať starnutie, pretože práve slabá imunitná odpoveď môže dávať telu impulz, aby začalo spomaľovať. Zároveň môže viesť aj k naštartovaniu zápalových procesov a hormonálnych zmien v organizme.
Tento ageotyp môže napr. viesť k rozvoju reumatoidnej artritídy či ďalších zápalových ochorení, zároveň môže spôsobiť ťažšiu liečbu rakoviny.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)