Stúpajúce ceny energií sú záťažou pre Slovákov. POZOR na PÄŤ spotrebičov, ktoré zbytočne zhltnú rodinný rozpočet

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/Racool_studio, freepik

Hoci naďalej nepoznáme, o koľko sa (ne)zdvihnú účty za energie, odborník radí, ako ušetriť nemalé financie pri používaní domácich spotrebičov.

Slováci stále tŕpnu v neistote, aké budú ich budúcoročné účty za energie. Adresnú pomoc vláda naďalej nepredstavila a podľa slov ministerky hospodárstva Denisy Sakovej sa tak stane po rozhodnutiach Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), informovala STVR. V prípade cien plynu a tepla si spotrebitelia ešte musia počkať.

Nateraz je isté, že cena elektriny by sa nemala meniť. „Elektrická energia nula zvýšenie v roku 2025. Verím, že takúto dobrú správu budeme môcť povedať aj o plyne a o teple. Ale tam musíme ešte rokovať o spôsobe kompenzácií, pretože predpokladáme, že cenové rozhodnutia, ktoré prídu z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, budú navrhovať nejaké zvýšenie cien tepla a plynu. Načo my budeme reagovať razantnou odpoveďou, že nič také sa samozrejme nebude diať,“ povedal premiér Robert Fico.

Domácnosti napriek tomu hľadajú možnosti, ako ušetriť nemalé financie. V príbytkoch máme množstvo spotrebičov, ktoré krátkodobo spotrebujú výrazne viac elektrickej energie, napríklad práčka, rýchlovarná kanvica či rúra na pečenie.

Ďalšie domáce spotrebiče disponujú možnosťou takzvaného pohotovostného režimu (sleep alebo standby mode, pozn. red.). Síce má tento režim za úlohu nespotrebovať významné množstvo energie, odborník Nicholas Auckland ale varuje, že jeho ponechanie môže časom zbytočne zaťažiť rodinný rozpočet, píše portál Express.

Nicholas sa zameral na päť domácich zariadení, na ktoré by si domácnosti mali dávať pozor vzhľadom na ich potenciál spotrebúvať značné množstvo energie.

1. Práčky, umývačky riadu a sušičky

Tieto spotrebiče sú zodpovedné za 14 percent účtov za energiu kvôli značnému množstvu vody a vzduchu, ktoré je potrebné ohrievať, aby mohli efektívne fungovať.

Aby Nicholas „ušetril peniaze“, odporučil domácnostiam, aby sa rozhodli pre studené pranie alebo použili ekologické nastavenie. Dodal: „Odporúčam tiež sušiť oblečenie vonku alebo vo vnútri, ak je to možné, namiesto toho, aby ste vôbec používali sušičku. Uistite sa, že ktorýkoľvek z týchto spotrebičov používate iba vtedy, keď sú plné, pretože to ušetrí peniaze na vašich účtoch a nebudete ich musieť používať tak často.“

2. Chladničky a mrazničky

Tieto spotrebiče, ktoré si „odhryznú“ približne rovnaké percento účtov za energiu ako práčky, umývačky riadu a sušičky bielizne, „vás stoja toľko, pretože musia byť neustále zapnuté“.

Odborník navrhuje, aby „vaše spotrebiče boli nastavené na správnu teplotu, neboli príliš studené ani príliš horúce, čo by mohlo spotrebovať prebytočnú energiu. Odporúčam tiež investovať do dobrých, kvalitných chladničiek a mrazničiek, ktoré majú vysoké hodnotenie energetickej účinnosti.“

Nicholas dodáva, že tieto spotrebiče „vydržia roky a roky“, ak sú dobre udržiavané a majú vysokú kvalitu, takže sa určite oplatí investovať, aby ste ušetrili peniaze nielen na účtoch za energiu, ale aj na budúce výmeny.

3. Televízory a herné konzoly

Tieto spotrebiče sa často nechávajú zapnuté dlhší čas v pohotovostnom režime, čo môže „rýchlo zhltnúť veľa peňazí, pokiaľ ide o účty za energiu“.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie