fbpx

Štúdia amerických vedcov ukazuje, aký vplyv má pravidelná stolica na naše zdravie

Frekvencia vyprázdňovania napovedá veľa o celkovom zdravotnom stave. Zdroj: Unsplash

To, ako často sadáš na toaletu, môže ovplyvňovať oveľa viac, než len pocit nepríjemného nafúknutia. Nová štúdia zistila, že frekvencia vyprázdňovania môže okrem črevného mikrobiómu ovplyvniť aj riziko vzniku chronických ochorení, píše CNN.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Cell Reports Medicine sa napríklad črevným baktériám, ktoré trávia vlákninu, zrejme darilo u účastníkov, ktorí mali stolicu raz alebo dvakrát denne. Baktérie spojené s hornou časťou tráviaceho traktu alebo fermentáciou bielkovín sa však vo väčšom množstve nachádzali u tých, ktorí mali hnačku, resp. zápchu. Autori tiež zistili, že mladší ľudia, ženy a účastníci s nižším indexom telesnej hmotnosti mali menej časté vyprázdňovanie.

„Mnohí ľudia s chronickými ochoreniami vrátane Parkinsonovej choroby a chronického ochorenia obličiek uvádzajú, že mali zápchu už roky pred stanovením diagnózy,“ povedal hlavný autor štúdie Dr. Sean Gibbons, ktorý prišiel o rodinných príslušníkov v dôsledku Parkinsonovej choroby. „Nie je však jasné, či sú tieto odchýlky vo frekvencii pohybov čriev príčinou ochorenia, alebo sú len jeho dôsledkom,“ dodal Gibbons, docent na Inštitúte systémovej biológie v Seattli.

Práve táto hádanka motivovala výskumníkov k tomu, aby skúmali súvislosti medzi frekvenciou pohybov čriev a genetikou, črevným mikrobiómom, chemickými vlastnosťami krvnej plazmy a krvnými metabolitmi – malými molekulami, ktoré sú účastníkmi a produktami metabolizmu – s cieľom posúdiť, či tento vzorec môže negatívne ovplyvňovať organizmus ešte pred diagnostikovaním choroby, uviedol Gibbons.

Autori štúdie skúmali údaje o zdraví a životnom štýle viac ako 1 400 zdravých dospelých ľudí, ktorí sa zúčastnili na vedeckom wellness programe spoločnosti Arivale, ktorá pôsobila v rokoch 2015 až 2019 v Seattli. Účastníci, z ktorých takmer 83 % tvorili belosi, odpovedali na dotazníky a súhlasili s odberom krvi a stolice. Uvádzaná frekvencia vyprázdňovania bola rozdelená do štyroch skupín: zápcha (jedna alebo dve stolice týždenne), nízka normálna (tri až šesťkrát týždenne), vysoká normálna (jedna až tri stolice denne) a hnačka.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie