Studený šok pre Slovákov: Meteorológovia varujú pred nočnými mrazmi, ktoré môžu spôsobiť OBROVSKÉ ŠKODY!

mrznutie, zima
Zdroj: pixabay.com/leoleobobeo , manolofranco
Reklama

Slovensko sa pripravuje na extrémne chladnú noc. Mrazivé teploty, ktoré zasiahnu celé územie, predstavujú vážne riziko pre ovocné stromy a poľnohospodársku úrodu. Odborníci varujú pred nízkymi nočnými teplotami.

Slovensko má pred sebou extrémne chladnú noc, ktorá môže vážne poškodiť ovocné stromy a ohroziť časť tohtoročnej úrody. Arktický vzduch zasiahol našu oblasť v dôsledku skolabovaného polárneho víru a situácia sa má ešte zhoršiť. Informuje o tom portál iMeteo.

Prudký prílev arktického vzduchu

Medzi tlakovou výšou so stredom nad Severným morom a tlakovou nížou nad pohraničím Ruska a Ukrajiny prúdi od severu mimoriadne studený arktický vzduch. Tento jav, spojený s narušeným polárnym vírom, priniesol už počas včerajšieho dňa dramatický pokles teplôt.

Nízke teploty

Dnes v skorých ranných hodinách Slovensko zažilo extrémne nízke teploty. Na Lomnickom štíte klesla ortuť teplomera až na -19 °C, na Skalnatom plese namerali -12,1 °C. Mrazivo bolo aj v nižších polohách — na Donovaloch bolo nameraných -6,2 °C a v Kremnických Baniach -5,2 °C.

Denné maximá dnes nepresiahnu +7 °C, pričom v popoludňajších a večerných hodinách sa opäť výrazne ochladí. Pred nami je dokonca najchladnejšia noc.

Bezvetrie zhoršia mrazy

„Na severe nasnežilo a v noci by sa mal utíšiť aj vietor, čo však nie je dobrá správa,“ upozorňujú meteorológovia. Bezvetrie ešte viac prehĺbi pokles teplôt. Očakáva sa, že teploty dosiahnu až -10 °C , pričom teploty pod bodom mrazu budú na celom území, vrátane nížin.

Ovocné stromy v ohrození

Mrazy najviac zasiahnu ovocné stromy, ktoré sú už v rozkvete. Najviac ohrozené sú marhule, ktoré kvitnú ako jedny z prvých a sú mimoriadne citlivé na jarné mrazy.

„Väčšina ovocných stromov je už v rozkvete a mrazy môžu výrazne poškodiť puky stromov,“ varujú odborníci. Ohrozené sú však aj ďalšie druhy ovocia a poľnohospodárske plodiny.

Ako ochrániť úrodu?

Odborníci odporúčajú niekoľko preventívnych opatrení:

  • Zakryť ovocné stromy netkanou textíliou alebo dekami.
  • V blízkosti stromov zapáliť sviečky alebo oheň v sudoch, čím sa zvýši teplota vzduchu.
  • Zabezpečiť jemný pohyb vzduchu, napríklad pomocou ventilátorov, aby sa predišlo extrémnemu ochladeniu v bezvetrí.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova