fbpx

Študenti z Česka a Slovenska ovládli súťaž NASA: Ich satelit s laserovým čističom odpadne na orbitu ešte tento rok

Na snímke vizualizácia družice. Zdroj: lasar.com., Freepik.com

Päť študentov na jar v konkurencii dvoch tisíc tímov z celého sveta uspeli v prestížnej súťaži NASA. Tým však kozmické dobrodružstvo českého študentského tímu práve začalo. Ich satelit by totiž ešte tento rok mal na palubu rakety Falcon 9 zamieriť na obežnú dráhu, informuje portál cc.cz.

Sú to ešte stredoškoláci. Napriek tomu Simon Klinga, Viktor Adámek, Anna Krebsová, Boris Brovkin a Richard Nikel dosiahli to, o čom si drvivá väčšina oveľa starších ľudí môže celý život nechať snívať. Študenti z Brna, Blanska, Plzne a Ústí nad Orlicí na jar v Houstonu vo finále súťaže Conrad Challenge získali dve z troch možných cien – jednu od verejnosti a ocenenie odborných porotcov z NASA.

 

Ich víťazný projekt riešil možnosť reštartu družíc, ktoré prestali komunikovať, pomocou laseru. Má však aj iné využitie – mohol by pomôcť likvidovať odpad na obežnej dráhe Zeme. A práve s týmto riešením teraz tím s názvom Lasar mieri do vesmíru. Tým sa z pôvodných piatich členov rozrástol na tridsať a pribudli ľudia nielen z Česka, ale aj zo Slovenska, USA a Mexika. Aktuálne zakladá tím LASAR neziskový študentský spolek DoSpace, pod ktorý budú spadať ich ďalšie aktivity, uvádza CT24.

Satelit typu 1U CubeSat nesúci názov LASARsat bude ešte v novembri tohto roku vynesený na orbitu raketou Falcon 9 konštruovanou spoločnosťou SpaceX v rámci misie Bandwagon 2. Družica pomôže v pokračujúcom výskume laserového čistenia obežnej dráhy. Laser zameriava kozmický odpad, čiastočne ho vypaří a fragmenty uvoľnené v protismere jeho pohybu ho podľa zákona akcie a reakcie spomalia. To povedie k postupnému poklesu do atmosféry, kde sa spáli.

 

S narastajúcimi vesmírnymi projektmi predstavuje kozmický odpad významnú komplikáciu, alebo dokonca priamu hrozbu pre ďalšie misie. Nad našimi hlavami sa nachádza viac než 130 miliónov kúskov odpadu väčších než jeden milimeter, až desiacicentimetrových je na orbite viac než milión, odpadu väčšieho než 10 centimetrov je viac než 36 tisíc kusov.

Rozmery samotného LASARsatu sú tiež malé. Meria 10 × 10 × 11,3 centimetra a jeho hmotnosť je 1,2 kilogramu. Je vybavený vedeckými prístrojmi zameranými na laserový výskum, detekciu plazmy a radiácie, ako aj prvkami umožňujúcimi odrážanie paprsku vyslaného zo Zeme či kamerami na snímanie našej planéty.

 

Okrem čistenia orbity zostáva v plánoch tímu aj pôvodný zámer využitia laseru, teda reštartovanie iných družíc. Tento proces prebieha tiež pomocou laseru, ktorého paprsok preťaží solárne panely, čo by systém zasiahnutého satelitu mal vyhodnotiť ako dôvod na reštart.

Víťazstvom v predchádzajúcej súťaži NASA získali českí stredoškoláci nielen uznanie a možnosť pracovať na skutočnom kozmickom projekte, ale aj štipendiá na amerických univerzitách. Študentov gymnázií na ich vesmírnej ceste mentoroval Jan Spratek, vedecký popularizátor, s ktorým sme sa nedávno rozprávali na CzechCrunch.

 

Do konštrukcie satelitu je zapojených niekoľko ďalších subjektov z Česka. Študenti spolupracujú s laserovým centrom HiLASE v Dolných Břežanoch, konštrukciu satelitu zabezpečuje brnenský výrobca Spacemanic, vedecké prístroje dodal Výskumný a skúšobný letecký ústav a spoločnosť SkyFox Labs. Projekt podporuje aj Pražské planetárium.

 

K nim sa pridáva ešte jeden, menej očakávaný podnik – Klášterný pivovar Porta Coeli. Ide o prvý krok v iniciatíve pivovaru zameranej na podporu študentov v Juhomoravskom kraji, ktorej súčasťou má byť aj organizovanie vedeckých súťaží a poskytovanie grantov. Táto neobvyklá spolupráca sa premietne aj do výbavy satelitu. Ten na obežnú dráhu okrem prístrojov vynesie aj trochu nealkoholického klášterného piva.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie