Stratovosť vody je podľa Asociácie vodárenských spoločností nižšia než 30 %

Reklama
Vľavo podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo, vpravo predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrassy. Zdroj: TASR

Členovia Asociácie vodárenských spoločností (AVS) sa ohradili voči tvrdeniam predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomíra Andrassyho. Stratovosť vody je podľa nich nižšia než 30 %, nakoľko je v nej zahrnutá aj technologická voda, o čom informovali v utorok.

„Predseda NKÚ uvádza, že stratovosť vody je viac ako 30 %. V skutočnosti sú tieto straty nižšie, pretože je v nich zahrnutá aj technologická voda, ktorá sa používa na preplachovanie potrubí pri poruchách a opravách potrubí a voda využívaná na čistenie technologických zariadení na úpravniach vôd,“ uviedli členovia AVS.

Správa NKÚ poukazuje na to, že obnova vodárenskej infraštruktúry zaostáva za plánmi obnovy a zároveň bol identifikovaný investičný dlh vo výške 5,5 miliardy eur. „Pravým dôvodom tohto dlhu je záväzok SR zvýšiť pripojenosť obyvateľov na verejné kanalizácie. Štát preniesol túto povinnosť na samosprávy, ale neumožnil náklady s tým spojené preniesť do ceny vodného a stočného,“ objasnila asociácia. Podotkla, že zadlženosť vodárenských spoločností spôsobilo spolufinancovanie európskych projektov vo výške 30 % z ceny stavby. Asociácia taktiež pripomenula, že štatutárni zástupcovia vodárenských spoločností ručia celým svojim majetkom a v prípade neoprávneného nakladania s cudzím majetkom sú trestnoprávne zodpovední.

Asociácia dodala, že podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), by náklady na vodné a stočné nemali presiahnuť 3,5 až štyri % z disponibilného príjmu domácnosti. „Ak by ceny vodného stočného na Slovensku dosiahli túto hranicu, pre vodárenské spoločnosti by to znamenalo trvalo udržateľný rozvoj, teda schopnosť vytvárať dostatočné zdroje na obnovu,“ dodala AVS. Z aktuálnej kontroly NKÚ, o ktorej informoval úrad v piatok (23. 8.), vyplynulo, že pre deravé potrubia sa na Slovensku stráca takmer tretina pitnej vody. Stav vodárenskej infraštruktúry je podľa úradu nevyhovujúci a dostáva sa na kritickú úroveň, pričom vodárenským spoločnostiam rastie investičný dlh.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie