Strata územia výmenou za NATO. Zelenskyj vyjadril ochotu ukončiť vojnu

Reklama
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v parlamente v Kyjeve 19. novembra 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že je ochotný ukončiť vojnu na Ukrajine výmenou za členstvo v NATO, aj keď Rusko okamžite nevráti okupované územia. Podľa neho len pod „dáždnikom“ Severoatlantickej aliancie môže diplomaticky rokovať o územiach zabratých Ruskom.

Zelenskyj v rozhovore pre britskú televíziu Sky News povedal, že na ukončenie „horúcej fázy vojny“ bude potrebné ponúknuť členstvo v NATO aj neokupovaným častiam krajiny. A to pod podmienkou, že samotná pozvánka na vstup do Severoatlantickej aliancie bude ďalej obsahovať medzinárodné uznanie hraníc Ukrajiny z roku 1991.

Podľa Sky News sa teda zdá, že ukrajinský prezident súhlasil s tým, že okupované východné časti krajiny nebudú zatiaľ do takejto dohody zahrnuté. Pod „dáždnikom NATO“ by potom ukrajinský prezident chcel neskôr „diplomatickou cestou“ rokovať o vrátení zvyšku ukrajinského územia okupovaného Ruskom.

„Musíme to urobiť rýchlo. A potom môže Ukrajina získať späť okupované územia diplomatickou cestou,“ dodal Zelenskyj. Potrebu pripojiť sa k NATO zdôvodnil tým, že Putin sa po prímerí vráti a zaútočí na zvyšok Ukrajiny.

Zelenskyj reagoval na správy médií, že jedným z plánov novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa na ukončenie vojny by mohlo byť, že Kyjev odovzdá Moskve územie, ktoré Rusko zabralo výmenou za vstup Ukrajiny do NATO. Trumpova administratíva však vstup Ukrajiny do Aliancie práve nevíta.

Ukrajinský prezident povedal, že chce spolupracovať so svojím americkým náprotivkom. „Chcem s ním spolupracovať priamo, pretože okolo neho sú rôzne hlasy. A preto sa musíme uistiť, že nikto z nášho okolia nebude zasahovať do našej komunikácie,“ povedal. „Nebolo by to užitočné a bolo by to deštruktívne. Musíme sa pokúsiť nájsť nový model. Chcem sa s ním podeliť o nápady a chcem si ho vypočuť.“

Prvé náznaky možných ústupkov

Sky News poznamenáva, že je to prvýkrát, čo ukrajinská hlava štátu naznačila dohodu o prímerí, ktorá by zahŕňala ruskú kontrolu nad časťami ukrajinského územia. Minulý týždeň na otázku, či by bol ochotný uzavrieť mier za cenu územných ústupkov, odpovedal, že Kyjev nemôže „právne uznať žiadne okupované územie Ukrajiny za ruské“.

Zelenskyj počas celého konfliktu trval na tom, že Kyjev nemá v úmysle odstúpiť Moskve žiadne ukrajinské územie vrátane Krymu, ktorého sa Rusko zmocnilo v roku 2014. Nedávno však ukrajinský prezident pripustil, že Ukrajina nemá dosť ľudí na to, aby strácali životy snahou oslobodiť Krym, a bude sa usilovať o jeho vrátenie diplomatickou cestou.

EÚ má skúsenosti s prijímaním krajiny, ktorej časť je okupovaná inou mocnosťou. Členskou krajinou bloku je Cyprus, ktorého severnú časť však okupuje Turecko. Okrem Ankary nikto neuznal nezávislosť takzvanej Severocyperskej tureckej republiky. Ostrov Cyprus sa však spomína ako možný model pre Ukrajinu, ktorá by mohla vstúpiť do NATO alebo EÚ, aj keď nekontroluje celé jeho územie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie