Stonehenge je opradený tajomstvami. Archeológovia zrejme odhalili účel jeho výstavby

Kamenná stavba Stonehenge. Foto: X/Discovery/Peter Adams, X/@ST0NEHENGE
Reklama

Nová štúdia naznačuje, že bloky na stavbu pamätníka priniesli stovky alebo tisíce ľudí, pričom celá cesta pravdepodobne trvala takmer osem mesiacov.

Kamenná stavba Stonehenge bola pravdepodobne postavená ako projekt na zjednotenie starovekých národov z celej krajiny, zistili archeológovia. Tieto informácie uverejnili v novej štúdii, píše The Independent.

Bloky priniesli stovky ľudí

V celej krajine bolo objavených viac ako 900 kamenných kruhov, ale Stonehenge mal jedinečný význam pre starovekých obyvateľov ostrova, tvrdí štúdia, vrátane nováčikov, ktorí migrovali z iných častí Európy.

Výskum, publikovaný v časopise Archeology International, stavia na nedávnych zisteniach, že obrovský oltárny kameň v srdci starovekého monumentu bol prevezený niekoľko kilometrov z miesta súčasného Škótska.

Nová štúdia naznačuje, že bloky na stavbu pamätníka priniesli stovky alebo tisíce ľudí, pričom celá cesta pravdepodobne trvala takmer osem mesiacov.

„Cestovanie po súši by poskytlo oveľa lepšie príležitosti na predstavenie, parádu, hostiny a oslavy, ktoré by prilákali tisíce ľudí, aby boli svedkami a zúčastnili sa tohto výnimočného dobrodružstva,“ píšu vedci.

Keďže táto architektonická presnosť bola dosiahnutá obrovskými blokmi prepravovanými zo vzdialených oblastí, vedci predpokladajú, že pamiatka zjednotila národy starovekej Británie.

„Skutočnosť, že všetky jeho kamene pochádzajú zo vzdialených oblastí, vďaka čomu je jedinečný medzi viac ako 900 kamennými kruhmi v Británii, naznačuje, že kamenný kruh mohol mať politický aj náboženský účel – ako pamätník zjednotenia národov Británia oslavuje ich večné spojenie so svojimi predkami a vesmírom,“ uviedol v tlačovej správe hlavný autor štúdie Mike Parker Pearson.

Oveľa väčšie prepojenie

Výskumníci tvrdia, že monolitický oltárny kameň, vážiaci viac ako 6 ton bol presunutý o viac ako 700 kilometrov od jeho pôvodného miesta.

Vedci, ktorí hodnotia podobnosti medzi starými kamennými kruhmi v Škótsku a Stonehenge v anglickej Salisbury Plain, naznačujú, že staroveké spoločnosti v týchto vzdialených regiónoch boli pravdepodobne oveľa viac prepojené, ako sa pôvodne predpokladalo.

Odhadujú, že lokalita Stonehenge bola dôležitá nielen pre tých, ktorí žijú v blízkosti, pretože ľudia, ktorí žili v rôznych častiach krajiny, sa podieľali na prenášaní obrovských kameňov na stovky kilometrov ďalej.

Dôkazy o tom pochádzajú z predchádzajúcich výskumných zistení, že jemnozrnné pieskovce alebo modré kamene a väčšie bloky nazývané sarseny boli privezené zo vzdialenosti takmer 240 kilometrov a použité pri stavbe pamätníka.

Význam predkov

Výskumníci taktiež dospeli k zisteniu, že oltárny kameň bol umiestnený v centrálnej podkovovej štruktúre pamätníka počas „fázy prestavby“ po tom, čo bol privezený niekedy medzi rokmi 2500 a 2020 pred Kristom.

Počas tejto fázy prestavby, okolo roku 2620 pred Kristom až 2480 pred Kristom, starovekí Briti vztýčili obrovské sarseny, aby vytvorili vonkajší kruh, hovoria vedci.

Konečná štruktúra pamätníka bola vyrobená tak, aby bola v súlade so slnkom počas zimného a letného slnovratu spôsobom, ktorý podľa vedcov mohol mať pre starých Britov „význam predkov“.

Osoba, ktorá stála priamo v strede kamenného kruhu, mohla vidieť, ako nad jeho stredom zapadá Slnko počas zimného slnovratu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie