fbpx

Štípance môžu ohroziť aj život. Čo robiť, keď príde anafylaktický šok?

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Silný anafylaktický šok sa prejavuje najskôr poruchami zmyslových funkcií, nasledovanými zrýchlenou srdcovou činnosťou, poklesom krvného tlaku, poruchami vedomia a zlyhaním obehového systému vrátane zástavy dychu. Najvyššie riziko hrozí u pacientov so srdcovými problémami alebo postihnutím priedušiek.

Ako sa zachovať?

Pokiaľ pacient komunikuje, snažte sa zistiť, či sa jedná o alergika, prípadne čo mohlo reakciu spôsobiť. Zároveň je nutné okamžite prerušiť kontakt s alergénom.

Ihneď zavolajte záchrannú službu 155 alebo 112. Informujte operátora, že sa jedná o anafylaktický šok. Ďalším krokom je podanie adrenalínu. Spýtajte sa postihnutého, či má pri sebe adrenalínový autoinjektor. Alergici ho pri sebe väčšinou nosia. Injektor sa aplikuje do vonkajšej strany stehna, pokojne aj cez oblečenie. Postihnutého človeka položte do bezpečnej polohy na chrbát, uvoľnite mu tesné oblečenie, a pokiaľ je to možné, zdvihnite ho na podporu obehu nohy asi o 30 cm.

Ak je alergik v bezvedomí a zvracia alebo má problémy s dýchaním, obráťte ho do stabilizovanej polohy na boku. Zostaňte s ním a monitorujte jeho stav. Sledujte dýchanie, pulz a vedomie až do príchodu záchrannej služby. Ak sa stav alergika do príchodu záchranky zhorší a máte k dispozícii ďalšiu dávku adrenalínu, použite ju.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie