Súčasná vláda priznáva, že aktuálne nastavenie daňového bonusu nie je z dlhodobého hľadiska udržateľné. No ešte pred koncom roka môže vláda predstaviť svoj vlastný návrh, ako by mala vyzerať úľava na deti od januára. Vo svojom programe sa vláda zaviazala nastaviť daňový bonus sociálne spravodlivejšie, otázne je, ako sa to premietne do praxe a ktorých rodín sa zníženie bonusu dotkne.
Zneužívanie daňového bonusu
Mechanizmus uplatňovania daňového bonusu je v súčasnosti štedrý, ale deravý. Ešte v januári tohto roka informovala Finančná správa o tisíckach ľudí, ktorí si uplatnili tento bonus neoprávneným spôsobom. Analýzou sa zistilo, že až 5.900 daňovníkov si uplatnilo daňový bonus na vyživované deti neoprávnene. Odhad vzniknutej škody nesprávne vyplácaných bonusov dosiahol sumu 3,3 milióna eur.
Tieto osoby boli oboznámené listom s informáciou, že daňový bonus na vyživované dieťa za zdaňovacie obdobie 2022 si pravdepodobne uplatnili vo vyššej sume, než stanovuje zákon.
Na jar tohto roka odhalila Finančná správa rafinovaný podvod. „Legislatívna medzera bola taká primitívna, že dovolila úplne jednoduchým spôsobom vytiahnuť zo štátneho rozpočtu minimálne deväť miliónov eur,“ povedal Jozef Kiss, prezident FS na tlačovej besede.
Tento systém cielil najmä na nízkopríjmové viacčlenné rodiny, ktoré sa stali terčom nekalých praktík. Podvodníci zakladali na krátke obdobie živnosti na rôzne osoby, zámerom fingovanej živnosti boli výkopové práce. Na papieri deklarovali zárobky až 40-tisíc eur za tri mesiace.
Touto rafinovanou metódou si zaistili nárok na najvyšší možný daňový bonus, ktorý dosahoval približne 3 300 eur za rok. Ako protislužbu rozdávali podnikatelia nízkopríjmovým rodinám stovky eur, aby si v ich mene mohli uplatniť daňový bonus na ich deti. Bonus mal následne končiť prevedený na zahraničných účtoch.