Ak patríte k ľuďom, ktorí musia denne vypiť tri či viac káv, aby fungovali, a pri tom neustále zívate, možno trpíte chronickým nedostatkom spánku. Podľa novej štúdie americkej akadémie spánkovej medicíny môže mať tento stav závažne zdravotné aj bezpečnostné následky.
Spánkový dlh ako tichý nepriateľ
„Ospalosť je vážnym zdravotným problémom so širokými dôsledkami,“ uviedol prezident Americkej akadémie spánkovej medicíny a špecialista na spánok Eric Olson. Podľa neho môže nedostatok spánku znižiť pozornosť a spôsobiť dopravné nehody či úrazy na pracovisku.
Koľko by sme mali spať?
Odborníci odporújajú dospelým spánkový režim v trvaní aspoň sedem až osem hodín denne. Dlhodobý deficit môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako sú cukrovka, depresia, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca a obličiek, obezita či dokonca mŕtvica.
„Nadmerná denná ospalosť môže zhoršiť výkon a byť znakom poruchy spánku alebo iných zdravotných problémov,“ upozorňuje špecialistka na spánkovú medicínu Kristen Knutsonová. Odporúča, aby ľudia, ktorí trpia chronickou únavou, vyhľadali odborníka.
Ako rozpoznať ospalosť?
Medzi hlavné príznaky ospalosti patrí nadmerné zívanie, ovisnuté viečka, strata rovnováhy, tras rúk, či dokonca mikrospánky. „Váš mozog v skutočnosti prechádza do krátkeho dvoj- až desaťsekundového mikrospánku a potom sa opäť zapne. Možno si to ani neuvedomíte,“ vysvetľuje profesorka spánkovej medicíny Indira Gurubhagavatula.
Nesprávne návyky môžu škodiť
Ľudia si často pomáhajú kofeínom, alkoholm alebo dokonca marihuanou, v domnení, že si tak zlepšia kvalitu spánku. Podľa odborníkov je to chyba. Tieto látky môžu naopak narušiť regeneráciu tela. Spánkový režim by mal prebiehať v tme, chlade (okolo 18 °C) a bez rušivých vplyvov.