V sobotu (26. apríla) bude Slovensko smútiť za zosnulým pápežom Františkom. Vláda Roberta Fica vyhlásila štátny smútok v čase jeho pohrebu, od 8.00 do 18.00 h. Ide o symbolické gesto úcty voči duchovnému lídrovi, ktorý v minulosti navštívil aj Slovensko.
Dôstojná rozlúčka s hlavou katolíckej cirkvi
Slovenská vláda vyhlásila na sobotu 26. apríla štátny smútok pri príležitosti pohrebu zosnulého pápeža Františka. Smútok bude platiť v čase od 8.00 do 18.00 h. Podľa premiéra Roberta Fica smrť tejto výnimočnej osobnosti „zasiahla mnoho obyvateľov Slovenska“.
„Výnimočná návšteva pápeža Františka na Slovensku v roku 2021 zanechala posolstvo, ktoré malo značný vplyv na verejný život celej spoločnosti. Vyhlásenie štátneho smútku je prejavom veľkej úcty k tejto významnej osobnosti a prispeje k dôstojnému vykonaniu pietnej spomienky na Slovensku,“ uviedol premiér v predkladacej správe.
Na základe zákona, ale aj z úcty
Inštitút štátneho smútku upravuje zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky. Podľa neho je vláda povinná vyhlásiť štátny smútok v prípade úmrtia najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta, predsedu Národnej rady alebo premiéra.
Zároveň má možnosť tak urobiť aj pri úmrtí inej verejne známej osoby, ak jej smrť vyvolá celospoločenský citový otras. Práve túto právnu možnosť vláda využila aj v prípade smrti pápeža Františka.
Ako vyzerá štátny smútok v praxi?
Počas štátneho smútku sú verejné budovy označené spustenou štátnou vlajkou na pol žrde, prípadne čiernou zástavou. Tento symbolický akt sa začína o 8.00 hod. v deň smútku, teda v sobotu. Obce a mestá majú možnosť upraviť výzdobu podľa vlastného uváženia.
Zákon zároveň zakazuje počas štátneho smútku prevádzkovanie hazardných hier. Organizátorom kultúrnych a spoločenských podujatí sa odporúča program buď zrušiť, alebo prispôsobiť pietnej atmosfére.
Nie je to deň pracovného pokoja
Na rozdiel od štátnych sviatkov, štátny smútok neznamená automatické zatvorenie obchodov či prevádzok. Nejde o deň pracovného pokoja, ale o symbolické vyjadrenie zármutku a úcty.
Štátny smútok bol na Slovensku doteraz vyhlásený desaťkrát
6. apríla 2005 – Na Slovensku bol vyhlásený štátny smútok v súvislosti s úmrtím pápeža Jána Pavla II., a to až do pohrebu hlavy katolíckej cirkvi. Napriek tomu, že štátny smútok nebol vyhlásený oficiálne, vydalo Ministerstvo vnútra SR pokyn, že štátne vlajky zostanú na štátnych orgánoch a inštitúciách územnej samosprávy spustené na pol žrde. Rozhodnutie rezortu vnútra podporil aj prezident SR Ivan Gašparovič.
23. januára 2006 – V Slovenskej republike bol 24-hodinový štátny smútok na pamiatku obetí leteckej katastrofy vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce spustením štátnych vlajok na pol žrde. Slovenské vojenské lietadlo AN-24 vracajúce sa z Kosova sa 19. januára 2006 krátko po 19.30 h zrútilo približne päť kilometrov od slovenských hraníc. Na palube bolo 43 osôb, prežil jediný vojak.
9. septembra 2008 – Štátny smútok vyhlásila vláda na pamiatku civilných obetí havárie slovenského autobusu v Chorvátsku. Dňa 7. septembra pri nej zahynulo 16 ľudí vrátane oboch šoférov. Na mieste nehody zomrelo 14 ľudí, dve osoby zraneniam podľahli neskôr v nemocnici. Vlajky boli na pol žrde od poludnia 9. septembra 2008 do 12.00 h nasledujúceho dňa.
22. februára 2009 – Na Slovensku bol vyhlásený štátny smútok od 8.00 h do 20.00 h v súvislosti s tragickou haváriou autobusu na železničnom priecestí pri Polomke v okrese Brezno, kde sa zrazil s vlakom. Na mieste tragédie zahynulo 12 ľudí.
12. augusta 2009 – Štátny smútok bol na Slovensku vyhlásený od 8.00 h do 20.00 h v súvislosti s banským nešťastím v Handlovej, pri ktorom zahynulo 20 baníkov.
18. apríla 2010 – Vláda SR vyhlásila štátny smútok, aby si uctila pamiatku obetí leteckého nešťastia pri ruskom meste Smolensk, pri ktorom 10. apríla 2010 zahynul poľský prezident Lech Kaczynski s manželkou a početnou delegáciou.
2. septembra 2010 – Slovensko si dňom štátneho smútku pripomenulo obete streľby v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Tragédia si 30. augusta 2010 vyžiadala životy ôsmich osôb, 15 ďalších bolo z ranených. Štátny smútok bol vyhlásený od 8.00 h do 18.00 h.
23. decembra 2011 – Na Slovensku bol vyhlásený jednodňový štátny smútok. Dôvodom bolo úmrtie posledného československého prezidenta Václava Havla, ktorý sa stal symbolom Nežnej revolúcie a zásadných politických zmien v Európe koncom 20. storočia. Štátny smútok, vyhlásený na deň exprezidentovho pohrebu, sa začal o 8.00 h a trval do 18.00 h.
13. októbra 2016 – Štátny smútok bol na Slovensku vyhlásený v deň štátneho pohrebu prvého prezidenta SR Michala Kováča. Trval od 8.00 h do 17.00 h.
15. novembra 2019 – Na Slovensku bol štátny smútok, ktorý pripomínal obete tragickej dopravnej nehody pri Nitre. Nehoda sa stala 13. novembra na zlatomoravskej ceste I/65 neďaleko Malanty, kde sa zrazil autobus plný cestujúcich s nákladným autom. Vyžiadala si 12 obetí, z nich štyri maloleté deti. Štátny smútok trval od 8.00 do 20.00 h.