fbpx

Štátne lesy mali v Nízkych Tatrách vyrúbať 200 ročné jedle, Taraba hovorí o hoaxe

Vľavo minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS), vpravo poslankyňa NRSR Tamara Stohlová (PS). Zdroj: TASR

Štátne lesy SR mali pod zámienkou lykožrútovej kalamity vyrúbať 200-ročné jedle v oblasti Studienec v Nízkych Tatrách. Asi polovicu vyťažených stromov mal však predstavovať smrek a buky. Minister životného prostredia Tomáš Taraba oznámil tieto informácie za hoax, opozičné Progresívne Slovensko podáva podnet, píšu topky.sk.

O výrube stromov ešte v piatok informoval Denník N. Predmetnú lokalitu chcelo pritom vedenie parku zaradiť do zóny A, nakoľko tam žijú viaceré vzácne druhy hmyzu a vtákov. „Tieto lesy, keďže sú obhospodarované štátnym podnikom Lesy SR, sú v kompetencii ministra Takáča a zároveň pod dozorom Správy Národného parku Nízke Tatry. Sú teda súčasne pod dohľadom Tarabovho ministerstva životného prostredia. Ak toto doslovne protizákonné rabovanie zmiešaných lesov pod ich dohľadom je príkladom avizovanej spoločnej iniciatívy ministrov pre zmiešané lesy, tak ľuďom chceme otvoriť oči, ako to v skutočnosti bude vyzerať,” povedal Marek Kuchta, bývalý riaditeľ Národného parku Nízke Tatry.

„Očividne tu vôbec nejde o ochranu pred lykožrútom, ale o vyťaženie čo najväčších objemov dreva,” povedal Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les. Les, ktorý je teraz zničený, bol podľa neho veľmi zachovalý a nemal ďaleko od pralesa.

„Pán Taraba, vyzývame vás, aby ste okamžite zastavili deštrukciu našich národných parkov. Možno ste na to popri komentovaní olympiády pozabudli, ale práve to má byť vaším poslaním, to od vás očakávajú ľudia. Pozrite sa za špičku nosa a začnite konečne konať v prospech tých, ktorým máte slúžiť,“ uviedla poslankyňa NR SR Tamara Stohlová (PS), ktorá avizovala, že Progresívne Slovensko podá ohľadom tohto podnet na Štátnu inšpekciu životného prostredia (ŠIŽP) a obrátia sa aj na políciu, prípadne generálnu prokuratúru.

Rovnako ako PS, tak aj strana Demokrati podáva podnet na Slovenskú lesnícko-drevársku inšpekciu týkajúci sa nelegálnej ťažby, ktorej má údajne dochádzať pre problémy s lykožrútmi. Minister životného prostredia Tomáš Taraba však vo svojom statuse odmietol tvrdenia o nekompetentnosti pri ochrane životného prostredia a obvinil opozíciu zo šírenia hoaxov. Minister tvrdí, že v oblasti Studienec bolo vyťatých približne 6 000 stromov napadnutých lykožrútom, pričom tento objem predstavuje zhruba 700 kubíkov dreva. „Vyrúbaných bolo popri smrekoch cca 30 kubíkov jedle bielej, najmä v dráhe lanovky,“ uviedol Taraba, pričom zdôraznil, že ťažba prebehla v treťom stupni ochrany a nie v piatej, ako tvrdili kritici.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie