Štát chce preplatiť pokuty za nedodržanie pandemických opatrení. Za akých podmienok môžete žiadať o vrátenie?

Reklama
Vľavo bývalý premiér Igor Matovič, vpravo súčasný premiér Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann, Dano Veselský

Aby ste mohli byť štátom odškodnení, musíte pokutu či zaplatené náklady zdokladovať, či už rozhodnutím o uložení pokuty, ktorá bola zaplatená, alebo predložením uhradeného bločku v blokovom konaní.

„Keďže je možné predpokladať, že oprávnená osoba nedisponuje dokladom (právoplatným rozhodnutím o uložení pokuty, blokom na pokutu alebo potvrdením o zaplatení nákladov za stravovanie), navrhuje sa, aby tento doklad bolo možné nahradiť čestným vyhlásením,“ píše sa v materiáli.

Čestné vyhlásenie však bude podrobené kontrole príslušným úradom, ktoré tvrdenia o uloženej pokute preverí v evidencii priestupkov, a taktiež, či došlo k úhrade pokuty.

Fico dodáva, že odškodnenie je jedným z krokov, ktoré si dali ako záväzok v Programovom vyhlásení vlády. Reflektuje podľa neho na prechádzajúce vlády, ktoré zavádzali opatrenia. „Považujeme toto obdobie za obdobie temna v otázkach právneho štátu a obmedzovania práv a slobôd,“ zdôrazňuje.

Odhadovaná výška nákladov sa podľa neho bude hýbať na úrovni 3,3 milióna eur. „Nie je to až tak veľa, ako sme čakali, toto zvládneme,“ vyhlásil. Rovnako dôjde k výmazu pokuty z evidencie, čiže sa na osobu bude hľadieť, akoby priestupok nespáchala.

Pokuty pre Smer aj Matoviča

V čase platného zákazu vychádzania policajti pokutovali napríklad dvoch bezdomovcov, čo pobúrilo verejnosť. Ochranca práv Róbert Dobrovodský dosiahol zrušenie obidvoch pokút pre porušenie zákona, ako aj nesprávny postup príslušníkov zboru.

Pokuty za porušenie protipandemických opatrení sa týkali aj Smeru či Igora Matoviča. Ficova strana v októbri 2021, kedy platil zákaz zhromaždení, usporiadal protivládny protest v Rimavskej Sobote, kde sa zišlo okolo štyritisíc ľudí. Väčšina nedodržiavala nariadené nosenie rúšok či dodržiavanie odstupov.

Voči pokute 5-tisícc eur sa Smer odvolal, avšak uspel len sčasti, kedy im úrad hlavného hygienika Jána Mikasa definitívne znížil pokutu na 3-tisíc. Či si bude môcť pokutu nárokovať späť, je otázne, keďže návrh sa týka iba fyzických osôb.

V roku 2022 dostal pokutu 250 eur aj predseda hnutia Slovensko Igor Matovič. Politik sa odvolal a pokutu nechcel zaplatiť, pričom bratislavskí hygienici pred 1,5 rokom vyzvali Matoviča k predloženiu dôkazov k odvolaniu.

„Konanie v predmetnej veci ešte nie je ukončené. Tunajší úrad vyzval Matoviča na predloženie relevantných dôkazov preukazujúcich tvrdenia, ktoré uviedol v odpore proti rozkazu,“ informoval bratislavský RÚVZ v marci 2023. Či Matovič predložil dôkazy alebo uhradil pokutu, nie je známe.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie