Štát chce preplatiť pokuty za nedodržanie pandemických opatrení. Za akých podmienok môžete žiadať o vrátenie?

Reklama
Vľavo bývalý premiér Igor Matovič, vpravo súčasný premiér Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann, Dano Veselský

Občania, ktorí boli pokutovaní v čase zavedených protipandemických opatrení, si budú môcť požiadať o preplatenie pokuty. Vláda Roberta Fica v návrhu chce odpustiť aj neuhradené faktúry.

V čase pandémie koronavírusu boli prijímané viaceré opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia Covid-19. Okrem zákazu vychádzania platila povinná karanténa pre nakazených chorobou a taktiež nosenie rúšok v interiéri či exteriéri.

Občania, ktorí sa vracali zo zahraničia na Slovensko, boli nútení ísť do štátnej karantény. „V predbežných odhadoch ide o vyše 17.000 faktúr za stravné v karanténnych zariadeniach a približne 58.000 záznamov o priestupkoch v zmysle zákona o verejnom zdraví a zákona o civilnej ochrane,“ uviedlo ministerstvo vnútra na svojej stránke.

Covidová amnestia

Štát za pandemické priestupky uložil pokuty vo výške viac ako 2,7 milióna eur. Zaplatených z nich bol len necelý milión eur. Celková suma fakturovaného stravného je podľa ministerstva vyše 1,5 milióna eur. Uhradené faktúry boli vo výške približne 1,36 milióna eur.

Vláda v stredu 6. novembra schválila návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý musí ešte prejsť parlamentom. Kabinet schválil aj uznesenie o udelení amnestie vo veciach priestupkov spáchaných v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

Návrh z dielne premiéra Roberta Fica sa bude týkať ľudí, ktorých pokutovali za porušenie protipandemických opatrení v období rokov 2020 až 2023, a môžu tak žiadať o vrátenie uhradenej sumy, informuje Pravda.

„Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ uvádza sa v materiáli.

Takzvaná covidová amnestia určuje aj podmienky, podľa ktorých môžu občania žiadať o odškodnenie. V prvom rade sa to týka dĺžky obdobia, počas ktorej vie poškodený občan podať žiadosť, a to len v priebehu pol roka. Pokiaľ bude návrh schválený a vstúpi do platnosti začiatkom marca, žiadosť sa dá podať do konca augusta 2025.

Prijímateľmi žiadostí budú úrady, ktoré pokutovali občanov, čiže obce, regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) alebo okresné úrady ministerstva vnútra, ktoré majú v riešení pokuty uložené policajnými príslušníkmi.

„V pôsobnosti ministerstva vnútra sa budú vracať finančné prostriedky za pokuty uložené policajtami a okresnými úradmi a stravné za umiestnenie v karanténnych zariadeniach, ktoré fakturovalo oprávnenej osobe ministerstvo,“ vysvetlil rezort vnútra.

Obdobie temna

Očakáva sa preplatenie celej sumy pokuty alebo poplatku za stravné, v prípade štátnych karantén. Pokiaľ obyvatelia riešili vec súdnou cestou, do odškodnenia budú zahrnuté aj náklady trov či exekučného konania.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie