Štát by mohol mladým odpustiť pri kúpe bývania viac ako 34 000 eur. Kedy možno úľavu očakávať?

Reklama
Zdroj: Pixabay.com/Couleur, martaposemuckel

Zvýšenie DPH z 20 na 23 % znamená pri kúpe drobných vecí rozdiel len pár eur. No pri kúpe nehnuteľností sa bývanie predražilo z večera do rána o tisíce eur. Opoziční politici prichádzajú s návrhom odpustiť DPH pri kúpe nehnuteľnosti, čo by pri priemernej cene predstavovalo úsporu viac ako 34 000 eur.

Rastúce ceny nehnuteľností predstavujú významnú prekážku pre mladých ľudí, ktorí si chcú zabezpečiť vlastné bývanie. Vysoké ceny bytov nútia mnohých z nich dlhšie zotrvávať v rodičovských domácnostiach, pretože si nemôžu dovoliť splácať hypotéku pri súčasných podmienkach. Jedným z možných riešení, ako sprístupniť bývanie širšiemu okruhu záujemcov, by mohlo byť odpustenie dane z pridanej hodnoty (DPH) pri kúpe prvej nehnuteľnosti.

Podľa návrhu, ktorý predstavila strana Demokrati, by štát mohol znížiť cenu bytov tým, že sa vzdá DPH. Tá priemerne tvorí približne 34 500 eur z celkovej ceny nehnuteľnosti, ktorá sa na Slovensku pohybuje okolo 184 500 eur. Ak by sa táto suma nepočítala, cena by klesla na 150 000 eur, čo by pre mnohé mladé rodiny znamenalo dostupnejšiu hypotéku a ľahší vstup na realitný trh.

Ekonomický dopad tohto opatrenia by nebol jednostranný. Štát by síce krátkodobo prišiel o príjmy z DPH pri novostavbách, no zároveň by podporil stavebný sektor, čím by sa oživil celý realitný trh. Výstavba nových bytov by mohla byť intenzívnejšia, čo by viedlo k vyššej dostupnosti bývania aj v dlhodobom horizonte.

Podľa odborníkov by sa DPH neodpustila úplne, ale bola by splatná až pri predaji nehnuteľnosti. „Vlastník by DPH zaplatil iba v prípade, že by byt predal, previedol alebo by ju hradil dedič,“ vysvetlil pre TASR Dominik Sumbal zo strany Demokrati. To znamená, že kupujúci by mal možnosť ušetriť pri kúpe, ale v prípade neskoršieho predaja by daň musel dodatočne uhradiť.

Otázkou zostáva, či by takýto model bol pre štát dlhodobo udržateľný a či by skutočne pomohol vyriešiť problém nedostupného bývania. Aj keď by opatrenie mohlo krátkodobo zvýšiť záujem o kúpu nehnuteľností, dôležité bude sledovať jeho vplyv na verejné financie a celkový vývoj realitného trhu. Či sa takýto návrh teda podarí presadiť ostáva otázkou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie